"Проблемът на бягащите от войната хора е, че те губят живота си, който са имали преди това и миналото за тях изчезва. Не могат да се ориентират, защото не разбират настоящето и не успяват да се адаптират. Не виждат и бъдещето. Оказват се в ситуация, в която нямат нито минало, нито бъдеще". Това коментира Влада Парфенова.
По думите й обаче, добрата новина е, че досега тя не се е срещнала с много тежки случаи. Тя е категорична, че бягащите от войната имат най-голяма нужда от разговор, от психотерапия, да бъдат изслушани от някого.
"Да, много прекрасни хора българи, украинци, беларуси, руснаци им носят храна, пълнят им хладилниците. Бежанците обаче остават след това сами и не знаят с кого да "преговорят" болката си. Нещата няма да се получат веднага, защото сега те имат нужда от елементарни неща - чисти топли дрехи, легла, храна. Едва след това те ще могат да разговарят. Сега мълчат и голяма част от тях плачат".
Влада Парфенова уточни, че с някои от тези хора ще бъде по-добре да се разговаря индивидуално, а други да бъдат включен в общи сеанси. От особено значение е включването и на терапии, които не обхващат единствено думите - "те трябва да го изтанцуват, изпеят, да го издишат".
Първата и най-важна стъпка е радикалното приемане на ситуацията, която не зависи от тях. Колкото и да е болезнено това, тези хора трябва да го направят.
А тези, които искат да помогнат, не трябва да говорят за политика и да заемат едната или другата страна. "Тези хора трябва да успеят да си изплачат болката, те се нуждаят най-много от топлина, от доброта, от телесна прегръдка", заяви психологът Влада Парфенова.
Интервю - звуковия файл:
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..