Войната на Русия в Украйна продължава 16-ти ден. Продължава и помощта на българи към украинските бежанци, които помагат с дарения от храни, лекарства, дрехи, подслон, превоз на хората, бягащи от войната.
Освен личните инициативи на хората общините също помагат. Днес описваме хуманитарната помощ на католическата общност и местната власт в Раковски с председателя на Общинския съвет - Рангел Матански.
Матански разказа, че община Раковски няма база за настаняване на хората, които се очаква да пристигнат от Украйна.
Председателят на ОбС каза още: "Апартаментите от фонда на общината са наети и нямаме възможност, но това което правим е да настаняваме хора в манастирите на град Раковски. Имаме запитвания от украинци, които ще пристигнат събота и неделя. Очакваме 26 човека от Украйна, със сигурност ще бъдат и повече, местата ни за настаняване са 30. Вече се свързахме с Асоциацията на молдовските българи в България, изпратихме дрехи и медикаменти, сега изпълняваме още задачи по набиране на нужни храни и лекарства и изпращаме на БЧК, като посочваме, че днес, 11 март е крайният срок."
"От понеделник, 14 март започваме кампания за набиране на дрехи, спално бельо и други пособия за нормален живот, за хората които ще пристигат в манастирите. Не събираме парични средства", подчерта Рангел Матански.
"Наблюдавам анти кампания напоследък, искам да се обърна към тези хора, които участват в нея, че трябва да се замислят за проблемите на бежанците и вярвам, че можем да се обединим и да помогнем на украинците", призова Матански. Той каза, че през другата седмица ще имат данни за пристигналите деца, и колко от тях ще имат желание да се обучават в училищата на Раковски.
"Държавата обаче трябва да измисли механизмите", заяви Матански в интервю за Радио Пловдив.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..