Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НАТО разумно избягва намеса в конфликта в Украйна

| обновено на 11.03.22 в 16:49

Над  два и половина  милиона души са напуснали Украйна, където ожесточените боевете продължават.  Нараства и  хуманитаната криза в страната. 
Развитието на военните действия и защо се провалят дипломатическите опити за спиране на войната коментира ген. Атанас Самандов, бивш командир на Съвместното командване на силите. 

На първо място – какви са причините за да започна тази война?  След „Майдана“ в Украйна през 2014 г.  настъпиха доста политически промени. Въведе се популярният  „Нормански формат“.  

За 8 години обаче, проблемът с отцепилите се области  Донецк и Луганск така и не можа да се разреши по дипломатически път.  Боевете там не спряха. Това доведе до „Специалната операция“, или войната, започната от Русия.  Първите действия стартираха с удари по украинските войски  в спорните области.

Разменят се взаимни обвинения в геноцид и военни престъпления. Когато обаче започне един такъв конфликт, той  върви заедно с информационната война.

Не са верни прогнозите, че Русия нямала добър план за провеждане на бойните дейности. Оказа се, че има, ако под план се разбира да се разрушава инфраструктурата по населените места.

Не знаем докога ще продължи тази война, но знаем обявените цели  от руска страна, основната от които е демилитаризация. Това е да докараш противниковите войски до състояние на неспособност да води военни действия.

Как се очаква да продължат те ?   - В момента е видно, че Русия демострира пълна решителност, включително и с предупреждението с оръжията за масово унищожение.

Позицията на НАТО е разумна – да не се намесва с войски и техника в конфликта.  

Войната обаче няма да се разрасне в по-големи мащаби и да излезе извън украинските граници.  Но всички ще страдаме от икономическите последици. 

О.р. ген. Атанас Самандов до 2014 г.  беше командващ на Съвместното командване на силите. Водил е  български контингенти на мисии в Ирак и в Афганистан, а след това бе секретар по отбраната на президента Росен Плевнелиев в периода 2014 - 2016 година. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдивските седмокласници с по-добри резултати по математика тази година

По математика резултатите на седмокласниците са най-високите спрямо предишните пет години и ни отреждат 5-то място в класацията, което е с една позиция нагоре, съобщи Иванка Киркова, началник на РУО Пловдив. Тя допълни, че по БЕЛ регион Пловдив отстъпва с две позиции в класацията и е на 8-мо място спрямо предходната година. Тази година учениците..

обновено на 02.07.24 в 12:27

В ДПС има самоуправство, авторитаризъм, заплахи и страх

С декларации в подкрепа на депутата от ДПС Рамадан Аталай, от когото областният съвет на партията в Пловдив свали доверието си заради незадоволителните резултати от изборите, излязоха местните организации в Асеновград, Кричим, Куклен и Първомай. Във фейсбук групата "Аз подкрепям Ахмед Доган" декларации с искане за намесата на почетния председател..

публикувано на 02.07.24 в 11:50

Продължете образованието си в ПГВАД „Христо Ботев“ - Пловдив

ПГВАД „Христо Ботев“ - Пловдив, обявява прием за учебната 2024/2025г. Гимназията има водеща роля в професионалното обучение и успешно внедрява дуалната система на обучение.Училището получава международно признание, като съчетава умело занаята и творчеството, съхранява традицията и приема новостите. Целите, които се поставят - да се..

публикувано на 02.07.24 в 11:48
Любомир Стефанов

Кабинет с премиер Росен Желязков е амбициозна заявка

Като свръхамбициозна заявка определи политологът Любомир Стефанов проектокабинета с премиер Росен Желязков предвид ситуацията, при която ще им правителство на малцинството. В програма "Точно днес" на Радио Пловдив той посочи, че на този етап няма опит с работеща коалиционна  и политическа култура и тази заявка е твърде оптимистична.  "Но пък кой..

публикувано на 02.07.24 в 10:24
Ддоц. Екатерина Дамянова

Изборът на новия патриарх е изненадващ

Изборът на новия български патриарх Даниил беше изненада, защото хората в църковните следи и обществеността имаха нагласата, очакванията, убедеността, че фаворитите за този пост са други. Това може да породи много реакции, които вече виждаме, коментира в програма "Точно днес" богословът доц. д-р Екатерина Дамянова от  Богословския факултет на СУ..

публикувано на 01.07.24 в 11:14