На първо място – какви са причините за да започна тази война? След „Майдана“ в Украйна през 2014 г. настъпиха доста политически промени. Въведе се популярният „Нормански формат“.
За 8 години обаче, проблемът с отцепилите се области Донецк и Луганск така и не можа да се разреши по дипломатически път. Боевете там не спряха. Това доведе до „Специалната операция“, или войната, започната от Русия. Първите действия стартираха с удари по украинските войски в спорните области.
Разменят се взаимни обвинения в геноцид и военни престъпления. Когато обаче започне един такъв конфликт, той върви заедно с информационната война.
Не са верни прогнозите, че Русия нямала добър план за провеждане на бойните дейности. Оказа се, че има, ако под план се разбира да се разрушава инфраструктурата по населените места.
Не знаем докога ще продължи тази война, но знаем обявените цели от руска страна, основната от които е демилитаризация. Това е да докараш противниковите войски до състояние на неспособност да води военни действия.
Как се очаква да продължат те ? - В момента е видно, че Русия демострира пълна решителност, включително и с предупреждението с оръжията за масово унищожение.
Позицията на НАТО е разумна – да не се намесва с войски и техника в конфликта.
Войната обаче няма да се разрасне в по-големи мащаби и да излезе извън украинските граници. Но всички ще страдаме от икономическите последици.
О.р. ген. Атанас Самандов до 2014 г. беше командващ на Съвместното командване на силите. Водил е български контингенти на мисии в Ирак и в Афганистан, а след това бе секретар по отбраната на президента Росен Плевнелиев в периода 2014 - 2016 година.
С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит. Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..
Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..
Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване. Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..
„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..
В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив. Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...