Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В понеделник на 14 март - "Точно днес"

Светът днес отбелязва един от най-необичайните празници – Световен ден на числото Пи. Той се празнува и като международен ден на математиката. Числото, което приблизително се равнява на 3,14, е ирационално,  но е математическа константа, която се използва в математиката, физиката, техниката и т.н. числото Пи е изчислено до над един трилион цифри след десетичния знак…  Освен Денят на Пи, 14 март е и рождената дата на Алберт Айнщайн…

И съвсем извън изчисленията и напук на логичните съждения, обществото ни днес живее сякаш в силно ирационален свят.  На войната и агресията, на бежанците и неразбирането,  на полуделите цени, заради спекула и на прииждащия на талази страх от неизвестното.

Поред:  От тревогата ни за голямата война - до битовите малки схватки по опашките пред магазините.

 Над 2,5 млн бежанци от Украйна и над 1300 убити украински войни отчита статистиката 18 дни след началото на войната.  В контекста на стереотипите  с философско-литературен и  исторически прочит за комплексите на Путин, бъдещето на света  и  отворения въпрос „Възможно ли е Русия да живее в условията на мир“  - събеседник  е  литературният критик и директор на програма „Христо Ботев“  Митко Новков.

Наложително ли е държавата да се намеси спешно в икономиката на България и докога ще продължава де властва  ценовият балон в стоките от първа необходимост -  изпълнителен директор на  Асоциация „Активни потребители“  Богомил Николов.

При какви условия гражданите на Украйна могат да получат достъп до българския пазар на труда  - отговор от директора на Инспекцията по труда Пловдив Атанас Черняев.

Седмата национална конференция на ГЕРБ преизбра единодушно за лидер бившия премиер Бойко Борисови и начерта курс за предсрочни парламентарни избори през есента.  За изминатия от партията дотук път в опозиция на управлението на четворната коалиция, водеща „към нов Жан-Виденов  апокалипсис“ и разломите в партийния живот на България – коментар на политолога Георги Харизанов.

Българските фирми са сред водещите в ЕС по използването на изкуствен интелект, а през април ще бъде обявено създаването на академичен институт за изкуствен интелект. По темата Живка Танчева разговаря с инж. Любомир Благоев – ръководител на софтуерна фирма за иновации в областта на изкуствения интелект.

В минутите за култура след 9 ч.  – писателката Неда Антонова  за  своя  роман „Царица Елеонора Българска“, родена като германска принцеса и останала в съзнанието на обичащия я български народ като българска царица.

А в рубриката „Добро утро, Ден“ тази седмица гостува Крум Филипов – режисьор, поет и писател.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бойкот, заплахи и преговори "Ден след ден"

Цените на търговските вериги, на малките магазинчета и на фермерски пазари ще бъдат централна тема в предаването „Ден след ден“ на 20-ти февруари. Но не само. Както каза един от производителите, най- важно е мнението на „цар потребител“. Има или няма бойкот на търговските вериги в Пловдив и Пазарджик, къде потребителите пазаруваха днес и какво..

публикувано на 20.02.25 в 14:48

Изобилие и морско синьо във „Вход свободен“

Днес говорим за изобилие. Събитието “Как да отключим изобилие?“ е тази неделя, 23 февруари, с вход свободен. Наш гост е психологът Петя Горчева. На 22 февруари имаме възможността да ви поканим на дебютната изложба в Пловдив, на Илиана Цветкова, “Azur 420”. Повече от разговора ни с нея, след 14 часа. Очаквайте и рубриката..

публикувано на 20.02.25 в 09:30

ФинансираНЕ и политизираНе „Точно днес“

Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..

обновено на 19.02.25 в 16:57

(Трябва & Няма) да платим „Ден след ден“

Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..

публикувано на 19.02.25 в 14:51

За най-обичания национален герой днес във "Вход свободен"

Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Апостола, прекланяме глави пред делото на най-светлата личност в нашата история!  За усещането да носиш Левски в сърцето, във вените ти да тече неговата кръв, да гориш с онзи пламък, с който е горял и той, разказва Христина Богданова - прапраплеменница на Васил Левски. Приликата е повече от поразителна -..

публикувано на 19.02.25 в 09:30