Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Срещата с премиера донесе на бизнеса предвидимост

| обновено на 14.03.22 в 16:22
Светлин Илиев
Снимка: Уикипедия

В настоящата ситуация на военно-политически конфликт близо до нашите граници, на един обезумял пазар за електроенергията, такова съобщение бе изключително важно и дава ключовата дума, от която бизнесът се нуждаеше. И тя е предвидимост.“ Така изпълнителният заместник председател на „Съюза за стопанска инициатива“ Светлин Илиев коментира резултата от срещата днес между бизнеса и премиера Кирил Пеков.  

В предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив той благодари на държавата, че е откликнала  "светкавично“ на молбата им за среща, на която да се потвърди, че бизнесът ще продължи да бъде подпомаган в следващите два месеца заради скъпите енергоносители.

Светлин Илиев коментира като очаквана реакцията на презапасяване, на която ставаме свидетели. „Като изключим спекулативния апсект на някои пазари, това е напълно нормално психологическо чувство“, каза той и припомни началото на ковид-кризата, когато имаше подобно презапасяване от страна на домакинствата. Той, обаче, предупреди, че всяко сътресение и презапясяване води до недостиг и изкуствено завишаване на цените.

Според Илиев, българският бизнес се е ориентирал добре по време на ковид кризата и е получил навеременна помощ от държавата за излизане от нея. Сега предстои да се видят последствията и от тази криза, чийто ефект не е само у нас, а и в цяла Европа. Той изрази надежда да не влезем в хипотеза на стагфлация, тъй като посочи, че тогава мерките, които ще трябва да се вземат, няма да се харесат нито на бизнеса, нито на обществото.

Надеждите, според него, са в „шоковото“ инвестиране в европейската икономика чрез Българския план за възстановяване и устойчивост, който да влее нови средства в икономиката ни.

Светлин Илиев, който е и председател на Българската асоциация по киберсигурност, смята, че в условията на отново „шокова“ (по думите му) цифровизация заради ковид, малките и средните предприятия у нас често са забравяли за своята киберсигурност. Като отчете отворената врата за диалог с новото министерство на електронното управление, той предупреди: „Ако ние изложим една компания чрез нейната цифровизация на по-големи рискове за нейните бизнеспроцеси, ние реално имаме негативен ефект“.

Цялото интервю със Светлин Илиев може да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Заплатите в България настигат ръста на цените

Заплатите в България настигат ръста на цените, но това се дължи на факта, че догонваме инфлацията, а не защото българите са обеднели или са забогатели.  Това коментира икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика след като НСИ излязоха с анализ, според който у нас се наблюдава рекордно повишение на заплатите. Само за..

публикувано на 16.05.24 в 17:05

Децата трябва да се възпитават от цялото общество

Психологът Иван Игов коментира в предаването "Ден след ден" поведението на близнаците Борислав и Валентин Динкови, обвинени, че са съучастници в убийството на Димитър Малинов от Цалапица.  "Тук не може да става дума за психопатно отклонение или социопатно поведение. Просто те са момчета, израснали в среда, в която насилието и дори човешкият живот..

публикувано на 16.05.24 в 15:04

Ваксината срещу коклюш е една от най-изследваните и е безопасна

Ваксините ли са единствения начин за спиране на увеличението на случаите на заболели от коклюш ? Темата в програма "Точно днес" коментираме с д-р Аспарух Илиев , ръководител на лабораторията в Берн и експерт по безопасност на ваксините. Д-р Илиев каза, че увеличението на случаите на коклюш е феномен, който наблюдаваме днес в цяла Европа.  "Има..

публикувано на 16.05.24 в 10:10

Университетите не могат сами да покрият по-високите заплати

Работещите във висшите учебни заведения заплашиха с ефективен протест на 20 май и символични действия на  празничния 24-ти. От служебното правителство заявиха, че ще предоставят 39 милиона лева за увеличение на възнагражденията на академичния състав.  "Властимащите реагираха много бързо и дадоха индикации, че са готови на диалог и конкретни..

публикувано на 16.05.24 в 08:52

Проблемите сред железничарите ексалират много бързо

В протестна готовоност са железничарите в страната.   Проблемът не е в БДЖ, а в Национална компания "Железопътна инфрастуктура",  уточни в интервю за Радио Пловдив председателят на Синдиката на железничарите към КНСБ Петър Бунев . Той отбеляза, че основните проблеми са изоставането в заплащането и липсата на кадри, които не са от днес, но сега са..

публикувано на 15.05.24 в 15:45