Като аргумент, той посочи украинската съпротива, военната помощ на Запада, очакваните тежки последици за Русия от санкции, както и отказа на големи държави, в т.ч. и на Китай, да помагат, освен "с някакви дребни жестове. В такъв тип конфликти печеливши няма, но въпреки тежките загуби ще спечелят Украйна и Свободният свят."
За очакваното развитие на събитията за самата Русия Киряков припомни, че независимо, че тя непрекъснато е подчертавала през последните 15 години, че " е с втората най-силна и голяма армия в света", това не отговаря на истината. Русия е изолирана от всякакви търговски и икономически процеси в света и очаквано ще се превърне в икономически придатък на китайската икономика.
"Русия е свикнала в историята си да живее бедно и на ръба на оцеляването и то не само по време на война. Едва през последните 15 години започна да се вижда някаква светлина в тунела, благодарение на милиардите, които Западът изсипваше и като инвестиции, и като плащания за енергоресурси в Русия. Затова в краткосрочен план изолацията няма да и направи впечатление, но в дългосрочен - изолацията на страната и от дипломацията, и от финансите, и от пазарите на енергоносителите, ще превърне Русия в петостепенна държава в рамките на световните икономически процеси. За това Китай сега си прави добре сметката дали да даде подкрепа на едната или за другата страна."
По думите на Киряков, връзката между китайската икономика и икономиките на Западния свят е толкова голяма, че един катаклизъм ще навреди на всички, за разлика от руската икономика, която се оказва не толкова значима.
За да се справи Европа с руската енергийна зависимост обаче, тя трябва да ускори процесите на инвестиции в сектора.
"Дълбоко погрешна представа е, че през икономиката и благоденствието Русия ще може да бъде поставена на различни релси за развитие. Откъсването от благоденствието на руснаците показва погрешната представа на Запада за начина, по който руснаците мислят и възприемат Света."
Киряков обаче бе категоричен, че Западът трябва да продължи да отстоява заетата от него позиция в момента, независимо от цената, която ще плати. Цената е голяма, но на страната на този Запад са пазарната икономика и свободата и това е световен проблем.
Чуйте повече от звуковия файл:
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..