Администрацията, която предлага повишаване на част от таксите и услугите, мотивира решението си с дългия им застой на едни и същи нива, поскъпването на цените за електроенергия и увеличаването на разходите за работни заплати. Те ще скочат средно между 10 и 30 %, но има и такива, които ще останат без промяна, обясни Таня Юриева началник на стопанския отдел на Община Пловдив.
Първа във фейсбук позицията си изрази Веселина Александрова от „Да България“. От нея става ясно, че по време на редовното заседание на Общинския съвет такса куче ще се превърне в ябълката на раздора между нея и местната власт. Предложението е от 30 лв. тя да стане 50 лв.
В позицията си Александрова подчертава, че такса по дефениция се заплаща за предоставена услуга. „В случая не е ясно каква услуга предоставя общината на плащащите я. Посочени са някакви разходи, извършени за 8-годишен период за изграждане на площадки, за дезинсекция, за кампании за осиновяване на кучета, за издръжка на безстопанствени кучета и т.н.
Това са все дейности на общината, които няма как да определим като услуга, която получава заплащащият такса собственик на куче. Пример – на площадките може да се разхождат всякакви кучета, а не само на онези, които плащат такса”, аргументира се Веселина Александрова. Според нея голяма част от новите такси са незаконосъобразни или са формирани по остарели правила.
В същото време Ангел Иванов от „БСП за България“, чиято партия изначално е социално ориентирана, смята, че по-високите такси на част от услугите няма как да бъдат избегнати, защото всички разходи за предоставянето им скачат през последните месеци.
„Има неща, които са обективни – ако погледнем към културата, таксите в музеите трябва да се вдигнат, въпреки че голяма част от посетителите са ученици и деца. Там просто цената на тока играе голяма роля.
Но има и такива, които може да не бъдат вдигани толкова високо. Например, тази за тротоарно право, когато става въпрос за разместване на различни сезонни обекти, е възможно да е по-ниска“, коментира Ангел Иванов.
Той обясни още, че вдигането на цените на услугите обаче може да изправи общината пред риск голяма част от пловдивчани да се откажат да ги ползват.
Повече чуйте в звуковия файл.
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..