Администрацията, която предлага повишаване на част от таксите и услугите, мотивира решението си с дългия им застой на едни и същи нива, поскъпването на цените за електроенергия и увеличаването на разходите за работни заплати. Те ще скочат средно между 10 и 30 %, но има и такива, които ще останат без промяна, обясни Таня Юриева началник на стопанския отдел на Община Пловдив.
Първа във фейсбук позицията си изрази Веселина Александрова от „Да България“. От нея става ясно, че по време на редовното заседание на Общинския съвет такса куче ще се превърне в ябълката на раздора между нея и местната власт. Предложението е от 30 лв. тя да стане 50 лв.
В позицията си Александрова подчертава, че такса по дефениция се заплаща за предоставена услуга. „В случая не е ясно каква услуга предоставя общината на плащащите я. Посочени са някакви разходи, извършени за 8-годишен период за изграждане на площадки, за дезинсекция, за кампании за осиновяване на кучета, за издръжка на безстопанствени кучета и т.н.
Това са все дейности на общината, които няма как да определим като услуга, която получава заплащащият такса собственик на куче. Пример – на площадките може да се разхождат всякакви кучета, а не само на онези, които плащат такса”, аргументира се Веселина Александрова. Според нея голяма част от новите такси са незаконосъобразни или са формирани по остарели правила.
В същото време Ангел Иванов от „БСП за България“, чиято партия изначално е социално ориентирана, смята, че по-високите такси на част от услугите няма как да бъдат избегнати, защото всички разходи за предоставянето им скачат през последните месеци.
„Има неща, които са обективни – ако погледнем към културата, таксите в музеите трябва да се вдигнат, въпреки че голяма част от посетителите са ученици и деца. Там просто цената на тока играе голяма роля.
Но има и такива, които може да не бъдат вдигани толкова високо. Например, тази за тротоарно право, когато става въпрос за разместване на различни сезонни обекти, е възможно да е по-ниска“, коментира Ангел Иванов.
Той обясни още, че вдигането на цените на услугите обаче може да изправи общината пред риск голяма част от пловдивчани да се откажат да ги ползват.
Повече чуйте в звуковия файл.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...