Проверяваме я непрекъснато и не можем без нея. Нито без хората, които я подготвят. Прогнозата за времето – опитваме се да я отгатваме сами, гледайки звездите, облаците, залеза, но обикновено не познаваме.
Казват, че си говорим за времето, когато нямаме какво друго да си кажем. Но всъщност, май е обратното. Има толкова много какво да си кажем за него, че често няма нужда да търсим други теми за дискусия.
Защо прогнозата за времето не е климатичен модел? Има ли връзка между зачестилите стихийни бедствия и измененията на климата? Как се променя времето на Балканите и каква ще е климатичната 2022-ра година? В Международния ден на метеорологията търсим коментара на климатолога Симеон Матев от Софийския университет “Св. Климент Охридски“.
Финализирането на проект за изменението на климата доведе в Пловдив министъра на околната среда и водите Борислав Сандов. Какви мерки се предприемат срещу риска от наводнения в Източно-Беломорския район на България? Емил Костов следи срещата на екоминистъра с експертите и кметовете на 10 общини.
И още:
Доходите на българите и растящите цени на горива, продукти от първа необходимост, транспорт. Механизъм ли е минималната работна заплата страната ни да се отлепи от последното място в ЕС и докога ще говорим за работещи бедни в България? Защо синдикати, работодатели и правителство са орел, рак и щука по темата доходи?
След вчерашното извънредно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество анализът по темата е на икономиста Агоп Каспарян.
Парламентът прие на първо четене закриването на специализираното правосъдие. За скандалите около промените в съдебната власт и юридическия лабиринт, в който затънаха институциите в последните дни – разговор с проф. Пламен Киров, преподавател по конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
И пак от Пловдив:
Антония Попова информира в аванс за тазгодишното издание на Opera Open, музикалният фестивал, който има амбицията да превърне Пловдив в столица на оперния туризъм от юни до септември.
Срещата ни по Радио Пловдив започва след новините в 15 часа и продължава до 17 часа.Слушайте програма „Ден след ден" и в днешната сряда, 23 март.
Днес в Клуб "Неделя" послучай 50-годишния юбилей на камерния женски хор към АМТИ "Проф. Асен Диамандиев"- Пловдив ще разговаряме с Елица Йорданова- представител на колектива, която ще разкаже как се поддържа жива една музикална традиция и за ежегодните срещи на възпитаничките на Маестро Киркор Четинян, хористките, които гордо се наричат "четинянки"...
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Последно неделно утро на юли! Споделяме го с хубава музика, приятни и полезни теми и компетентни събеседници. Необходимостта от дигитален детокс е свързана с претоварването на мозъка ни от екрани, мобилни устройства, визуални стимули и реклами, онлайн и социални медии. Как етеричните масла могат да ни помогнат да изключим мозъка си от дигиталния..
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Кристиян Владов – главен уредник в Природонаучния музей в Пловдив и специалист по приложна хидробиология. Куратор на залите „Риби“ и „Сладководен аквариум“, изследовател на водния свят и участник в експедиции чак до Антарктида. Той е сред участниците в 33 българска експедия до Ледения континет,..
Градът е полупразен, завладян от обичайната юлска жега. Тези, които сме още тук - най- коравите пловдивчани, разчитаме на утешителната вяра в августовската отпуска, пием ледени фрапета и благославяме наум изобретателя на климатика - почитаемият мистър Уилис Кериър. Днес в предаването освен свежа музика и интересни теми сме ви приготвили..