Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Времето, прогнозите и ние „Ден след ден"

Врабчета в центъра на Пловдив
Снимка: Антоанета Петричанска

Проверяваме я непрекъснато и не можем без нея. Нито без хората, които я подготвят. Прогнозата за времето – опитваме се да я отгатваме сами, гледайки звездите, облаците, залеза, но обикновено не познаваме.

Казват, че си говорим за времето, когато нямаме какво друго да си кажем. Но всъщност, май е обратното. Има толкова много какво да си кажем за него, че често няма нужда да търсим други теми за дискусия.

Защо прогнозата за времето не е климатичен модел? Има ли връзка между зачестилите стихийни бедствия и измененията на климата? Как се променя времето на Балканите и каква ще е климатичната 2022-ра година? В Международния ден на метеорологията търсим коментара на климатолога Симеон Матев от Софийския университет “Св. Климент Охридски“.

Финализирането на проект за изменението на климата доведе в Пловдив министъра на околната среда и водите Борислав Сандов. Какви мерки се предприемат срещу риска от наводнения в Източно-Беломорския район на България? Емил Костов следи срещата на екоминистъра с експертите и кметовете на 10 общини.

И още:

Доходите на българите и растящите цени на горива, продукти от първа необходимост, транспорт. Механизъм ли е минималната работна заплата страната ни да се отлепи от последното място в ЕС и докога ще говорим за работещи бедни в България? Защо синдикати, работодатели и правителство са орел, рак и щука по темата доходи?

След вчерашното извънредно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество анализът по темата е на икономиста Агоп Каспарян.

Парламентът прие на първо четене закриването на специализираното правосъдие. За скандалите около промените в съдебната власт и юридическия лабиринт, в който затънаха институциите в последните дни – разговор с проф. Пламен Киров, преподавател по конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

И пак от Пловдив:

Антония Попова информира в аванс за тазгодишното издание на Opera Open, музикалният фестивал, който има амбицията да превърне Пловдив в столица на оперния туризъм от юни до септември.

Срещата ни по Радио Пловдив започва след новините в 15 часа и продължава до 17 часа. 

Слушайте програма „Ден след ден" и в днешната сряда, 23 март. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ранно утро с "Шейкър"

Посрещаме заедно последната неделя на февруари. Студено, но слънчево, времето все пак напомня за предстоящата пролет.Такива са и емоциите нй - светли, с надежда за по - добри дни!  Срещаме ви с виртуозния китарист Ангел Демирев. Конкретен повод за срещата и разговора ни е новия му албум Revelations,но освен, че ще говорим за албума и ще послушаме от..

публикувано на 22.02.25 в 16:05

Румен Стоичков в "Добро утро, ден!"

Дългогодишният водещ на предаването „Нощен хоризонт“ на БНР Румен Стоичков е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той има над 1600 предавания и над 2000 репортажа. Работата му винаги е била посветена на хората и решаването на техните проблеми. Категоричен е, че един репортер трябва да подобрява живота на хората. В продължение..

обновено на 22.02.25 в 07:09

Въздух, безопасност и конфликти в "Ден след ден"

Справя ли се община Пловдив с мръсния въздух , след като вече отминаха дните с превишени норми на фините прахови частици ? Само отоплението с твърдо гориво ли е причина за високите им стойности, които бяха измерени наскоро или има и други замърсители ? Можем ли да говорим за зелен билет в градския транспорт? Въпросите са към зам.-кмета по екология Иван..

публикувано на 21.02.25 в 14:47

За щастието днес във "Вход свободен"

Кучетата са създадени за щастие и сякаш направени от радост:)))) Може би защото живеят за момента, и точно това ги прави истински щастливи. Темата продължаваме в рубриката "За животните с любов". Дали и кога ние хората можем да бъдем истински щастливи? Отговорите търсим заедно с нашите ефирни събеседници.  Д-р Кирил Драганов е един от тях...

публикувано на 21.02.25 в 09:30

"Точно днес" за езиците и шума на парите

Програма "Точно днес" на 21 февруари и как разчитаме проекта на бюджета, след като  властта го представи пред работодатели и синдикати. Разговаряме по темата с икономиста Георги Вулджев . Ще излезе ли успешна прогнозата на финансовото министерство и как да се разпределят парите на държавата за 2025 година? Международният ден на майчиния език ще..

публикувано на 20.02.25 в 15:27