Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Времето, прогнозите и ние „Ден след ден"

Врабчета в центъра на Пловдив
Снимка: Антоанета Петричанска

Проверяваме я непрекъснато и не можем без нея. Нито без хората, които я подготвят. Прогнозата за времето – опитваме се да я отгатваме сами, гледайки звездите, облаците, залеза, но обикновено не познаваме.

Казват, че си говорим за времето, когато нямаме какво друго да си кажем. Но всъщност, май е обратното. Има толкова много какво да си кажем за него, че често няма нужда да търсим други теми за дискусия.

Защо прогнозата за времето не е климатичен модел? Има ли връзка между зачестилите стихийни бедствия и измененията на климата? Как се променя времето на Балканите и каква ще е климатичната 2022-ра година? В Международния ден на метеорологията търсим коментара на климатолога Симеон Матев от Софийския университет “Св. Климент Охридски“.

Финализирането на проект за изменението на климата доведе в Пловдив министъра на околната среда и водите Борислав Сандов. Какви мерки се предприемат срещу риска от наводнения в Източно-Беломорския район на България? Емил Костов следи срещата на екоминистъра с експертите и кметовете на 10 общини.

И още:

Доходите на българите и растящите цени на горива, продукти от първа необходимост, транспорт. Механизъм ли е минималната работна заплата страната ни да се отлепи от последното място в ЕС и докога ще говорим за работещи бедни в България? Защо синдикати, работодатели и правителство са орел, рак и щука по темата доходи?

След вчерашното извънредно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество анализът по темата е на икономиста Агоп Каспарян.

Парламентът прие на първо четене закриването на специализираното правосъдие. За скандалите около промените в съдебната власт и юридическия лабиринт, в който затънаха институциите в последните дни – разговор с проф. Пламен Киров, преподавател по конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

И пак от Пловдив:

Антония Попова информира в аванс за тазгодишното издание на Opera Open, музикалният фестивал, който има амбицията да превърне Пловдив в столица на оперния туризъм от юни до септември.

Срещата ни по Радио Пловдив започва след новините в 15 часа и продължава до 17 часа. 

Слушайте програма „Ден след ден" и в днешната сряда, 23 март. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Клуб "Неделя" за музиката и живописта

Днес в Клуб "Неделя"  послучай 50-годишния юбилей на камерния женски хор към АМТИ "Проф. Асен Диамандиев"- Пловдив ще разговаряме с Елица Йорданова- представител на колектива, която ще разкаже как се поддържа жива една музикална традиция и за ежегодните срещи на възпитаничките на Маестро Киркор Четинян, хористките, които гордо се наричат "четинянки"...

публикувано на 27.07.25 в 12:05

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 27.07.25 в 11:26

Ранно утро с "Шейкър"

Последно неделно утро на юли! Споделяме го с хубава музика, приятни и полезни теми и компетентни събеседници.  Необходимостта от дигитален детокс е свързана с претоварването на мозъка ни от екрани, мобилни устройства, визуални стимули и реклами, онлайн и социални медии. Как етеричните масла могат да ни помогнат да изключим мозъка си от дигиталния..

публикувано на 26.07.25 в 16:05

Кристиян Владов в „Добро утро, ден!“

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Кристиян Владов – главен уредник в Природонаучния музей в Пловдив и специалист по приложна хидробиология. Куратор на залите „Риби“ и „Сладководен аквариум“, изследовател на водния свят и участник в експедиции чак до Антарктида.  Той е сред участниците в 33 българска експедия до Ледения континет,..

обновено на 25.07.25 в 15:23

“Вход свободен” в последния петък на юли

Градът е полупразен, завладян от обичайната юлска жега. Тези, които сме още тук - най- коравите пловдивчани, разчитаме на утешителната вяра в августовската отпуска, пием ледени фрапета и благославяме наум изобретателя на климатика - почитаемият мистър Уилис Кериър. Днес в предаването освен свежа музика и интересни теми сме ви приготвили..

публикувано на 25.07.25 в 09:05