Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ПАВЕЦ "Чаира" няма критично значение за енергосистемата ни

Аварията във водната централа „Чаира“ предизвика проверка за евентуален умисъл. Инцидентът в съоръжението припомни предишни съмнения, че ремонтът там е умишлено продължителен и, както се видя, неефективен, за да бъдат облагодетелствани други собственици на централи.  

ПАВЕЦ „Чаира“ обаче  няма критично значение за сигурността на енергодоставките, в момента тя е просто  добър балансьор на енергийното статукво у нас – коментира ситуацията енергийният експерт Антон Иванов.

По думите му, преди години централата е била от ключово значение, тъй като при инцидентно отпадане на големи мощности само тя можеше да компенсира бързо проблема. 

В момента България е добре свързана със системите на съседни и други страни, благодарение на което тази авария  няма да се отрази фатално.

Според министъра на вътрешните работи Бойко Рашков, ремонтът на централата умишлено не е правен по  правилата и изборът на изпълнители е целял нечие облагодетелстване?

Ремонтът обхваща елементи на различни машини,  три на брой,  който наистина се проточи много във времето заради уължени и утежнени процедури. Не е изключено  този процес да е направен компромис със качеството и компетентността на извършващите го специалисти.

След заплахата, вече конкретно отправена към България от руската държава, че  като неприятелска страна ще купуваме газа с рубли, каква е опасността за нас?

Според последните събития от деня и вървящите консултации по въпроса, засега има уверение  това изискване  да не се оказва спънка пред газовите доставки.

В енергетиката газът е най-влиятелният компонент за нас, тъй като сме зависими почти изцяло от него в икономиката, но това не е точно така за  Енергосистемата ни като цяло.

България обаче освен консуматор се явява и транзитен пункт за преноса към други страни. Една такава евентуална мярка би нанесла щети на следващите държави, тези след нас  - Сърбия и Унгария. Ние не би трябвало да предприемаме стъпки, които биха могли да навредят на тези страни в дългосрочен аспект.  

Трябва  обаче да готвим резервни мерки при извънредни ситуации, защото проблемните процеси, породени от войната  не се знае колко дълго ще продължат. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45