Тя отнема поне 3 седмици. Това заяви в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив юриста Стоян Мемцов, който съдейства на пристигналите у нас украинци да се установят.
„Това противоречи на идеята временният статут да се получава по-бързо и с по-малко формалност от този за бежанец, който отнема 2-3 месеца.
Без този статут те не могат нито да започнат работа, нито да се ползват от здравните услуги, нито децата им да бъдат записани в училище или детска градина. Проблемът идва от там, че те подават документите си в Пловдив, а от тук ги пращат в София“, обясни Мемцов.
Още при подаването на заявлението служителите зад гишето уточнявали на украинците, че статутът ще бъде факт след около 3 седмици. „Това означава, че тези, които са подали тази седмица документа буквално ще трябва да чакат до средата на април, за да получат временен статут.
Освен това този срок може да се удължи, имайки предвид, че предстоят Великденските празници. На едно от украинските семейства, на които съдействам от сектор „Миграция“ са им дали заявление за международна закрил, т.е. за получаване на статут на бежанци, което се получава още по-бавно от временната закрила.
Като тръгнали да попълват заявлението се усетили, че това не е за временна закрила и са поискали ново. Това означава, че служителите не са получили точни и ясни указания как да процедират, т.е. да ги питат по кои ред искат да получат закрилата“, коментира Мемцов. Той уточни, че няма правен проблем украинците да имат паралелно статут на бежанец и такъв за временна закрила.
По думите му украинските бежанци, които идвали у нас, са средна класа и разполагали с достатъчно финансови средства, за да си наемат апартамент. Това обаче също се оказвало почти мисия невъзможна. Причината е, че брокерите отказвали да запознаят бежанците с офертите, тъй като собствениците на жилища се притеснявали, че те ще ги наемат за кратък период.
„Според мен това са безпочвени опасения. Това са хора, бягащи от градове, които до голяма степен са разрушени. Дори и войната да свърши скоро аз не виждам как през следващите месеци ще имат възможност за връщане с оглед на разрушената жилищна инфраструктура“, заяви юристът.
По думите му в ситуация на война трудно може да се разбере дали сред бежанците, влезнали на наша територия, няма такива, които са криминално проявени.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..