Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разглеждаме културното наследство на Пловдив в дигитална игра

| обновено на 05.04.22 в 19:52
4
Снимка: Радио Пловдив, Екатерина Костова

Богатото археологическо, архитектурно и културно наследство на Пловдив ще влезе в дигитална игра. Това е част от новия проект „Културното наследство на Пловдив, представено в ревитализирани, реставрирани и реновирани места“, спечелен от общината по Програма на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.  Той включва 7 културни институти - 5 музея, НБ "Иван Вазов" и Градската художествена галерия, в които някои пространства ще се ремонтират, а в представянето на експонатите ще се включат новите технологии. 

Проектът  ще се развива на няколко нива, уточни зам.кметът по култура на Пловдив Пламен Панов при представянето му днес. Първото е осъвременяване на базата. От него ще се ползват зала Съединение на Историческия музей, База 2 на Етнографския, където ще се разположи Музеят на ютията, и Археологическият музей. Той ще се сдобие с енергоспестяващо  и художествено осветление, ще се климатизира и книгохранилището му, където се пазят над 30 хиляди тома, събирани 140 години.

В следващото ниво по проекта се залага развиването на предприемачески план за привличане на публики. На негова база ще се изработи и дигитална стратегия  за музеите в Пловдив.

Третото ниво е свързано с изработването на единно мобилно приложение, в което ще се включат добавена реалност и игровите елементи. Като влезеш в Природонаучния музей ще можеш да покриваш куестове, чрез които да отиваш в друг музей. Играта ще те кара да посетиш всички музеи. Накрая ще получиш награда“ – даде пример Панов. По думите му, така наречената геймификация ще помага за повишаване на интереса към богатото културно наследство на Пловдив и за по-пълното му опознаване; ще прави съпреживяването му по-вълнуващо и едновременно ще предизвиква пловдивчани и гостите на града да посетят музеите и галерията наживо.

Проектът ще се финансира безвъзмездно със 781 550 лева и ще се осъществява в продължение на 20 месеца от екип на общината. До половин година се очаква да се обяви обществена поръчка за софтуера и апликациите. Идеята е след оживяване в дигиталното пространство на музеите и Градската галерия, в него чрез игри да попадаме и в материалното културно наследство на Пловдив.

Как ще се включи в проекта всеки от участниците в него може да чуете в репортажа в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Проф. Георги Каприев гостува в "Срещи"- те тази събота

Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи".  Аз си избирам ето този - защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура?  И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан?  Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слушайте разговора в..

обновено на 05.04.25 в 10:44

"...Свят красив и различен..." в изложбата на Анелия Николова

Първа самостоятелна изложба в Пловдив открива Анелия Николова в галерия  Elysium.  Експозицията включва произведения, създадени през последните две години, вдъхновени от музиката на Рахманинов, Бах, Григ, Равел, Вивалди и Брамс, от литературата на Итало Калвино, Милош Църнянски и Ерик-Еманюел Шмит, както и от поезията на Збигнев Херберт...

публикувано на 05.04.25 в 08:32

Великите европейци - Алън Александър Милн

На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..

публикувано на 04.04.25 в 12:25

Петя Доненчева открива изложба в ГХГ

Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години.  Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт  с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..

публикувано на 04.04.25 в 06:42

„Диоклецианополис – кръстопът на времето“ започва в Хисаря

Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..

публикувано на 04.04.25 в 05:39