Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разглеждаме културното наследство на Пловдив в дигитална игра

| обновено на 05.04.22 в 19:52
4
Снимка: Радио Пловдив, Екатерина Костова

Богатото археологическо, архитектурно и културно наследство на Пловдив ще влезе в дигитална игра. Това е част от новия проект „Културното наследство на Пловдив, представено в ревитализирани, реставрирани и реновирани места“, спечелен от общината по Програма на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.  Той включва 7 културни институти - 5 музея, НБ "Иван Вазов" и Градската художествена галерия, в които някои пространства ще се ремонтират, а в представянето на експонатите ще се включат новите технологии. 

Проектът  ще се развива на няколко нива, уточни зам.кметът по култура на Пловдив Пламен Панов при представянето му днес. Първото е осъвременяване на базата. От него ще се ползват зала Съединение на Историческия музей, База 2 на Етнографския, където ще се разположи Музеят на ютията, и Археологическият музей. Той ще се сдобие с енергоспестяващо  и художествено осветление, ще се климатизира и книгохранилището му, където се пазят над 30 хиляди тома, събирани 140 години.

В следващото ниво по проекта се залага развиването на предприемачески план за привличане на публики. На негова база ще се изработи и дигитална стратегия  за музеите в Пловдив.

Третото ниво е свързано с изработването на единно мобилно приложение, в което ще се включат добавена реалност и игровите елементи. Като влезеш в Природонаучния музей ще можеш да покриваш куестове, чрез които да отиваш в друг музей. Играта ще те кара да посетиш всички музеи. Накрая ще получиш награда“ – даде пример Панов. По думите му, така наречената геймификация ще помага за повишаване на интереса към богатото културно наследство на Пловдив и за по-пълното му опознаване; ще прави съпреживяването му по-вълнуващо и едновременно ще предизвиква пловдивчани и гостите на града да посетят музеите и галерията наживо.

Проектът ще се финансира безвъзмездно със 781 550 лева и ще се осъществява в продължение на 20 месеца от екип на общината. До половин година се очаква да се обяви обществена поръчка за софтуера и апликациите. Идеята е след оживяване в дигиталното пространство на музеите и Градската галерия, в него чрез игри да попадаме и в материалното културно наследство на Пловдив.

Как ще се включи в проекта всеки от участниците в него може да чуете в репортажа в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56