Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Високата инфлация може да обърне лодката на коалицията

Има ли опасност да се разпадне управляващата коалиция под напора на поредицата кризи, които  ни връхлетяха през последните месеци?

Защо например, избрът на такъв наглед технически пост като управител на БНБ успя да скара членовете на коалицията?

Зад този финансов аспект прозират ярки политически интереси, тъй като този надзорен орган осъществява  жизнено важни функции върху финансовата стабилност на страната.  Също така контролира финансови субекти, които оперират у нас, коментира политологът Анастас Стефанов от Изследователски център „Тренд“

Освен това ни предстои влизане в еврозоната, което е лост и механизъм за влияние.  Става въпрос и за определен тип политическа недалновидност между партьорите в коалицията.

Не би следвало обаче те да демонстрират такива търкания пред обществения поглед. Коалицията трява да излъчва повече интегритет, убеден е Атанас Стефанов.

Иначе, лансирането на повече от една кандидатура е нормално и добро.  Това обаче до голяма степен създаде усещането за нестабилност сред управляващите.  Неопитността на членовете е една от причините. Ако у тях  все още има политическа рационалност, която трябва вече да се намеси, те ще си дадат сметка, че  усещането за дестабилизация не е от полза за управлението.

При това, никой от коалиционните партньори  все пак не се е запътил към предсрочни избори.

Проблемът с двуцифрената вече инфлация създава реална опасност да се обърне лодката.  „Политическата зима“  е  най-голямата опасност за всяко управление.  Това е  един  феномен, който излъчва социално икономически процеси, уязвяващи усещането за благосъстояние у българите. Тъй като ние  не сме общество, ползвало се с десетилетия на просперитет, даже напротив.  

Наслагването на всички тия  последни кризи предвещаваха именно  тези резултати – поскъпване на живота и несигурност. Правителството в повечето случаи вървеше подир дневня ред, но не го създаваше.  А Инфлационните процеси  и ценови шокове продължават  да се оформят.  

Заедно с с войната в Украйна ще задълбочат тези процеси и ще създадат по-негативни оценки за управлението.  Дано правителството успее да се окопити  след края на зимата.

Как се излиза от тази „Перфектна буря“?  Общо взето това вече става въпрос на оцеляване. Чрез постепенното поставяне на малки цели, бързо осезаеми и постижими.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47