Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неутралитетът към войната е труден, ние сме в НАТО

Важни за правителството за следващите три-четири месеца

Борис Попиванов
Снимка: БГНЕС

Как правителството отиграва трусовете в коалицията, как рефлектира нападението на Русия над Украйна у нас, мирни митинги и явни сподвижници на двете държави, коментар на политолога доц. Борис Попиванов. Той започна анализа си от военния конфликт, и как той се отразява на коалицията в България, където от БСП и ДБ имат различни виждания дали да се изпрати военна помощ на Украйна.

"Всеки един конфликт, който се води до границите на България, по логиката би трябвало да стабилизира правителството и да създава по-голям хоризонт. Не би следвало в ситуация на военно напрежение да се стига до политически кризи и до предсрочни избори", смята Попиванов. Той отбеляза, че има един драматичен проблем, който дълбоко разделя управляващата коалиция и това е темата за военна помощ за Украйна

Борис Попиванов смята, че едва ли ще се постигне лесно консенсус между четирите партии, и това е предпоставка в следващия месец за доста кризисни симптоми. "Вариантите за действие са или България да се откаже от такава помощ, или да стигне до това, че въпросът да се реши с гласовете на опозицията. От своя страна това означава, че се формира външнополитическо мнозинство в НС, което не съвпада с вътрешнополитическото, и това вече е предпоставка за криза", подчерта доц. Попиванов. По думите тук въпросът е кой носи отговорност.

По повод - неутралитет към войната, който по данни на социолози искат 67% от българите: Тезата за неутралитет е много трудно да бъде приета, защото България е член на НАТО и не можем да бъдем неутрални от 2004 година. Ние сме страна във всички действия, които НАТО предприема, и от военна и от политическа гледна точка. Ние в България, като общество в региона сме най-скептични за предоставяне на военна помощ към Украйна. Съседни нам страни имат по-голяма подкрепа за предоставяне на оръжие на воюващата страна.

"Отделните партии у нас, дори и ГЕРБ, които трябва да настояват за предсрочни избори се отказаха от този си курс, и заявиха, че ще чакат правителството само да се свали от власт", каза политологът. Според него има две основни неизвестни, които ще предопределят съдбата на кабинета "Кирил Петков", едното е военната помощ, другото е тежката икономическа и социална ситуация с цените.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47