На 8 април ромите по цял свят отдават почит към своите жертви през Втората световна война. Това е ден, в който почитаме паметта на онези около половин милион роми, избити в лагерите на смъртта.
Българският план за възстановяване и устойчивост е „изключителен“ и сред „най-зелените в ЕС“, а първите европари по него ще пристигнат в България в края на лятото. Жадувахме за такава новина. Тя дойде с посещениято на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен у нас. Позитивните сигнали отвън за направеното от Правителството обаче влизат в рязък дисонанс с крехкия коалиционен баланс, при който политическите сили все повече отказват да правят компромиси - и по темата за военната помощ за Украйна, и за избора на управляващ БНБ.
За предизвикателствата в управлението на държавата и цената на необходимите компромиси – събеседник е политологът доц. Милен Любенов – преподавател в СУ „Климент Охридски“.
На 8 април ромите по цял свят отдават почит към своите жертви през Втората световна война. В деня, в който почитаме паметта на онези около половин милион роми, избити в лагерите на смъртта, разказваме за успешно финализиран проект на Социална фондация „Инди Рома 97“- за адаптация към климатичните промени в общините Куклен и Садово и създаването на Природен парк Чернатица. По темата чуйте председателя на фондация „Инди Рома 97“ Албена Костадинова и социолога Васил Къдринов.
„Сюжети от архивите“ е новата книга на историка Недялка Петрова. Повече от 40 години тя отдава на музейното и архивно дело, както и на изследователска работа в Смолян и Пловдив. Сега, разгръщайки „архивната съкровищница на Пловдив“, авторката разказва за хора, допринесли с делата си за духовното, научно или обществено-политическо развитие на България. За мотивацията си да изследва документите от миналото и странното усещане, че „книгата се е написала сама“ – интервю с Недялка Петрова – историк и бивш директор на Държавен архив Пловдив.
В минутите за култура ще ви поканим на изложба със стихове в Градската художествена галерия Пловдив. Поетът Ангел Стойчев, който работи в нея, ще представи за първи път пред публика новата си стихосбирка, която е четвъртата му поетична книга, „Говорител на духове“.
А „Добро утро, Ден“ и днес оставаме в компанията на журналиста и автор на рубриката „Великите европейци“ по Радио Пловдив – Пламен Асенов.
Точно днес на 26 февруари за въздуха, който се налага да дишаме в Пловдив, за бюджета на държавата говорим в програмата до 09:30 часа. Със заместник-председателя на общинския съвет Добромира Костова от ПП-ДБ ще коментираме мерките за справяне с проблема на мръсния въздух в Пловдив. По закон среднодневната норма не трябва да превишава 50..
На една ръка разстояние от еврото и от примирие за Украйна – така ще звучат два от разговорите в предаването „Ден след ден“ на 25-ти февруари. България е изпратила искане за конвергентнни доклади до ЕК и ЕЦБ за готовността на страната да приеме еврото от началото на следващата година. Техният отговор се очаква през юни. А ще стигнат ли..
В очакване на Баба Марта... Няколко пловдивски читалища ще зарадват пловдивчани с истински празник на мартениците, на 1-и март, събота. Петя Маринова, секретар на читалище „Проф. Кирил Дженев-2018“ в Пловдив, разказва за инициативата. Ивайла Тодорова открива своята изложба „Палитрата на безкрайността“, в Elysium Plovdiv, отново на първи..
Политика като театър, политика като реалност. Нивото, което показват част от политиците в България не е лицеприятно. В същото време – точно те са изпратени в НС за да решават съдбата на страната. За всичко това ще говорим в 25-то утро на февруари, ето какво ще чуете във времето до 9.30 часа: Ще стане ли България част от еврозоната от 1..
Между напрежението и мира се движим в следобедната програма на 24 февруари. Как можем да тълкуваме вандалските прояви при протеста на "Възраждане" в София и щурмът в столицата и очакваното в следващите дни продължение на подобни изблици на агресия? Можем ли три години по-късно все по-често да повтаряме думата мир , вместо война щом отправим поглед към..