На 8 април ромите по цял свят отдават почит към своите жертви през Втората световна война. Това е ден, в който почитаме паметта на онези около половин милион роми, избити в лагерите на смъртта.
Българският план за възстановяване и устойчивост е „изключителен“ и сред „най-зелените в ЕС“, а първите европари по него ще пристигнат в България в края на лятото. Жадувахме за такава новина. Тя дойде с посещениято на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен у нас. Позитивните сигнали отвън за направеното от Правителството обаче влизат в рязък дисонанс с крехкия коалиционен баланс, при който политическите сили все повече отказват да правят компромиси - и по темата за военната помощ за Украйна, и за избора на управляващ БНБ.
За предизвикателствата в управлението на държавата и цената на необходимите компромиси – събеседник е политологът доц. Милен Любенов – преподавател в СУ „Климент Охридски“.
На 8 април ромите по цял свят отдават почит към своите жертви през Втората световна война. В деня, в който почитаме паметта на онези около половин милион роми, избити в лагерите на смъртта, разказваме за успешно финализиран проект на Социална фондация „Инди Рома 97“- за адаптация към климатичните промени в общините Куклен и Садово и създаването на Природен парк Чернатица. По темата чуйте председателя на фондация „Инди Рома 97“ Албена Костадинова и социолога Васил Къдринов.
„Сюжети от архивите“ е новата книга на историка Недялка Петрова. Повече от 40 години тя отдава на музейното и архивно дело, както и на изследователска работа в Смолян и Пловдив. Сега, разгръщайки „архивната съкровищница на Пловдив“, авторката разказва за хора, допринесли с делата си за духовното, научно или обществено-политическо развитие на България. За мотивацията си да изследва документите от миналото и странното усещане, че „книгата се е написала сама“ – интервю с Недялка Петрова – историк и бивш директор на Държавен архив Пловдив.
В минутите за култура ще ви поканим на изложба със стихове в Градската художествена галерия Пловдив. Поетът Ангел Стойчев, който работи в нея, ще представи за първи път пред публика новата си стихосбирка, която е четвъртата му поетична книга, „Говорител на духове“.
А „Добро утро, Ден“ и днес оставаме в компанията на журналиста и автор на рубриката „Великите европейци“ по Радио Пловдив – Пламен Асенов.
В първото утро на декември всичко е повече уют и очакване, повече топлина в дома и време за близките ни! Предстои ни много светлина, много размисли в дългите вечери, равносметките на отминаващата година, и най - накрая - упование с надежда в доброто, което винаги е повече! Избираме теми за наука и изкуство, за взаимодействието между тях. Ще ви срещнем с..
По коловозите на ярките светлини, които идват с наближаването на декември и ноемврийската политическа мъгла тръгват следобедните минути на предаването „Ден след ден“ по Радио Пловдив. Започваме с разговор за рекордно дългото заседание на 51-вото Народно събрание и осмия неуспешен опит за избор на негов председател. Преди заседанието на..
С Ралица Стоянова говорим за шестата ѝ изложба с картини и представяне на втората ѝ стихосбирка „Феникс. Възраждане“. С Владислав Христов ви разказваме повече за представянето на двуезичната хайку антология "Shining Wind/Сияен вятър". Сборникът е издание на Британско хайку общество, чийто председател е българката Илияна Стоянова и събира едни..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим с Евелина Славкова, социолог от..
Спорът около поддържането на античните мозайки в Епископската базилика на Филипопол се обогати с криминално-сензационни елементи. Директорът на археологическия музей доц. Костадин Кисьов съобщи за намерена ценна находка, но направено чрез грубо разкопаване на мозайките и крито впоследствие от служители на „Старинен Пловдив“. Директорката Елена..