Човекът, като социална единица, непрекъснато в ежедневието си изпълнява роли. Играта предполага правила. Тя е едновременно и доброволен акт, но и създава собствена реалност, в която заобикалящата действителност най-общо остава елиминирана, пренебрегната, заради обаянието на илюзорното представяне. Като действие обаче, играта предполага свои правила. От една страна, тя е доброволен акт, но от друга, създава собствена реалност, в която заобикалящата действителност е най-общо елиминирана, пренебрегната за кратко. И логично, играта предполага напрежение както у участниците, така и у зрителите, и според анализатори на процеса на играта, като социален феномен, участниците в нея се съюзяват, коалират или се противопоставят едни на други.
В програма „Точно днес“ – няколко игрови сюжета. От политическите пасианси на коалиционно поведение, през игрите на съзряването с ефекта от откритията и грешките – до игрите на доверие – като обществена не/реалност и като сюжет за филм.
Докъде ще докуца коалиционната задруга в играта за избора на гуверньор на БНБ, в гласуването на промените в Закона за съдебната власт, свързани със закриването на специалните съдилища и прокуратура и т.н. Коментарът е на политолога Първан Симеонов.
По проект „Игри на доверие“ срещу насилието на децата актрисата и двигател на инициативата Яна Маринова се среща с ученици от 10,11 и 12 клас в големите градове на страната, стартирайки във вторник от Пловдив. Срещата на живо и онлайн в Младежки център цели откровен разговор по темата „За насилието на децата в училище“, а и извън учебните сгради.
През игрите на детството - до отговорностите на личността и войната в упор – преводачката на романа на „Петмез“ от македонския писател проф. Влада Урошевич – Русанка Ляпова. Разговаряме за отминалото време в непознатата ни братска страна и красивия свят на мечтите.
В минутите за култура – Екатерина Костова разговаря с испанския художник Фернандо Ервас, живял в Пловдив около 7 години и обединил емоциите си в повече от 40 платна в изложбата „Синкретизми“.
Ще ви срещнем и със студента, носител на отличието „Студент на годината 2021“ Стефан Иванов от Медицинския университет в категория „Студент доброволец“ в борбата с Ковид пандемията. Призът е на Националното представителство на Студентските съвети в България.
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения ще разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за отглеждане и развъждане на..
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
"Да бъдеш нестандартен учител, това често значи да вървиш по ръба" - думи на Станислава Йорданова, отличена в Националния конкурс за нестандартни учители организиран от Бургаски държавен университет “Проф. д-р Асен Златаров” и Департамент КПРПС - Бургас . Определя тази награда като "връх" в своя личен път на израстване! Такова признание не се..
Четвъртък сутрин по горещите теми "Точно днес" за цените, надценките, заетостта и бизнеса и още пловдивски акценти до 9.30 часа. Защо бизнесът разкритикува идеята на държавата да замрази цените за година и половина на всички стоки и услуги, предлагани на българския пазар, от 8 август тази година до 31 декември 2026 година, "когато не е обосновано от..
Днес коментираме споделянето на плановете, в рубриката „За и против“. За проактивните действия и защо на родителите им е трудно да пуснат контрола над децата си? Коментар в рубриката „Брейнсторминг“. Румяна Киризиева, от „БГ Бъди активен“, разказва за финала на проекта „Активно предизвикателство за училища“. И понеже морето, също,..