Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Никоя партия от парламентарно представените не иска избори

Доверието към управляващите продължава да пада

Тодор Галунов
Снимка: Фейсбук

Накъде в политическите сблъсъци, отстъпките и заявените отговорности на партиите в управляващата коалиция, разговор с политолога проф. Тодор Галунов от Великотърновския университет. Той започна анализа си със заявеното от "Продължаваме промяната" на парламентарната трибуна, че срещат съпротива към всяка тяхна инициатива. Проф. Галунов подчерта, че всяка политическа партия винаги страда от това, че има опозиция, но трябва има коректив на властта. 

"Към момента имаме доста сложна структура на управление, където "Продължаваме промяната" е първа сила, но със сложно усторени коалиционни партьори. Толкова разнопосочни интереси са събрани с идеята да са промени държава, след управлението на ГЕРБ. Една година след тях обаче нещата не вървят добре, и надеждите не се оправдават, страната затъва", смята политологът. По думите му са важни външополитическите проблеми, идващи от Северна Македония и войната в Украйна, които пряко влияят на вътрешната политика.

"Важно е да се каже, че ПП управлява без реални структури по места, учредяването предстои, но има дълъг процес след него", каза проф. Галунов. Той подчерта, че ако партията се структурира, то тя се готви за по-дълъг политически живот.

"В БСП процесите като ерозия са доста сериозни, те търсят активи от външнополитически идеи, със заплахи да напуснат коалицията, ако дадем оръжие на Украйна. Това до голяма степен изразява надеждата им да привлекат обществото, което е против намесата на България. Другата им идея е да върнат хартиените бюлетини, и когато едно нещо се вербализира, то се готвят някакви промени, за БСП изборната промяна е и опит за ПР-акция", каза проф. Галунов. 

"И при ИТН има проблеми, и движението при тази партия е надолу", каза още политологът. По повод на социологическите данни, които показват 58% неодобрение към управляващата коалиция, той казва, че управляващите не се справят добре с икономическите мерки.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02