Тази събота в "Срещите" говорим по книгата на проф. Славик Табаков "Символи на християнските мозайки".
Ще научим още за секретния език на мозайките и за приноса на императорите от Тракия и Илирия за узаконяване на християнството и превръщането му в държавна религия на Римската империя.
"Символи на християнските мозайки" е най-големият справочник на раннохристиянските символи, илюстриран с реални изображения на мозайки. Книгата е написана за широката публика и цели да запознае хората с християнските символи, станали основа на православната иконопис. В нея са включени над 430 цветни снимки и мозайки от 24 страни, които професор Табаков е събирал близо 15 години.
Над 20% от изображенията в справочника включват мозайки от България и други балкански страни, което се случва много рядко за подобен род книги. По този начин те се съпоставят с мозайки от Западна Европа, Средния Изток и Северна Африка. Така се подчертава уникалността на някои от раннохристиянските мозайки в Пловдив и техния принос в развитието на християнското изкуство и символика.
Проф. Табаков, съпругата му д-р Ася Табакова и дъщеря им Добринка Табакова /един от най-изявените творци в съвременната музика и резидентен композитор на оркестъра на ВВС/ са сред първите дарители в кампанията „Подари си птица“. Те помогнаха и за популяризирането на Епископската базилика в Англия веднага след нейното откриване.
Първа самостоятелна изложба в Пловдив открива Анелия Николова в галерия Elysium. Експозицията включва произведения, създадени през последните две години, вдъхновени от музиката на Рахманинов, Бах, Григ, Равел, Вивалди и Брамс, от литературата на Итало Калвино, Милош Църнянски и Ерик-Еманюел Шмит, както и от поезията на Збигнев Херберт...
На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този -защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слешайте розговора в предаването..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..
Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..