Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Църквата може да помогне много за бежанската криза

Винаги може да се иска повече, но първо да започнем от себе си критиките

| обновено на 18.04.22 в 11:01

Страстната седмица за православните християни започва точно днес. Смирението, съпреживяването на страданието и очакването на светлото Възкресение са част от символите на духовния ритуал. За него, за вярата и мистиката говорим в предаването с Пламен Сивов от фондация Покров Богородичен.

Според него във времето на войната за християните е много трудно да се говори за нея от позицията на православни. 

"От позицията на вярващия, дори няма значение, че става въпрос за война на православни, защото погледнато в микро жестовете на войната, в малката архитектура на войната, тогава става въпрос за убийството на хора, там вече темата за християнството присъства по различен начин. Трудно ми е да говоря, това което споделям е, че лично за себе си се ограничавам в писане и публично говорене за войната, единствено гледам към темата за емпатията", каза Сивов. По думите му българското общество е раздвоено, една част наблюдава и критикува пристигането на украинските бежанци с джипове, а другите реално помагат. 

"Не мисля обаче, че повечето хора у нас са оперирани от базисна чувствителност и са само наблюдатели на пристигането на украинците у нас", допълни Сивов. Той смята, че това разделение при нас е особено дълбоко, и което всеки път с нова ситуация се оказва възможно.

"Следвайки християнската призма, през която гледаме към войната, то това, което трябва да имаме като приоритет е да видим страданието и да се позиционираме спрямо него, става въпрос за убийства и смърт, чак след това да поставим политическата интерпретация", каза Сивов. 

По повод на вярата и молитвата в деня ни, след пандемията и по времето на войната: "Подобни процеси имат своите емпирични доказателства, те могат да бъдат доказани и изследвани, но у нас подобни изследвания не се правят. Разчитаме на лични впечатления. Аз не мисля, че има динамика на  хора, които да се причисляват към църквата в по-голяма степен. Тези, които са били вярващи, си продължават да посещават църквата. Има много хора, които изобщо не се впечатляват от катаклизмите, те минават без да ги отразят във вътрешния им свят. Имаме цели общности, които ги разбират и усещат само когато се сблъскат с ограничения." 

Понастоящем Пламен Сивов се занимава с музика, с групата му "Точка БГ" и организира с фондация Покров Богородичен  - национален конкурс за християнски роман 2022. Предстои до лятото да станат ясни резултатите и кой е награденият роман от конкурса. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55