Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църквата може да помогне много за бежанската криза

Винаги може да се иска повече, но първо да започнем от себе си критиките

| обновено на 18.04.22 в 11:01

Страстната седмица за православните християни започва точно днес. Смирението, съпреживяването на страданието и очакването на светлото Възкресение са част от символите на духовния ритуал. За него, за вярата и мистиката говорим в предаването с Пламен Сивов от фондация Покров Богородичен.

Според него във времето на войната за християните е много трудно да се говори за нея от позицията на православни. 

"От позицията на вярващия, дори няма значение, че става въпрос за война на православни, защото погледнато в микро жестовете на войната, в малката архитектура на войната, тогава става въпрос за убийството на хора, там вече темата за християнството присъства по различен начин. Трудно ми е да говоря, това което споделям е, че лично за себе си се ограничавам в писане и публично говорене за войната, единствено гледам към темата за емпатията", каза Сивов. По думите му българското общество е раздвоено, една част наблюдава и критикува пристигането на украинските бежанци с джипове, а другите реално помагат. 

"Не мисля обаче, че повечето хора у нас са оперирани от базисна чувствителност и са само наблюдатели на пристигането на украинците у нас", допълни Сивов. Той смята, че това разделение при нас е особено дълбоко, и което всеки път с нова ситуация се оказва възможно.

"Следвайки християнската призма, през която гледаме към войната, то това, което трябва да имаме като приоритет е да видим страданието и да се позиционираме спрямо него, става въпрос за убийства и смърт, чак след това да поставим политическата интерпретация", каза Сивов. 

По повод на вярата и молитвата в деня ни, след пандемията и по времето на войната: "Подобни процеси имат своите емпирични доказателства, те могат да бъдат доказани и изследвани, но у нас подобни изследвания не се правят. Разчитаме на лични впечатления. Аз не мисля, че има динамика на  хора, които да се причисляват към църквата в по-голяма степен. Тези, които са били вярващи, си продължават да посещават църквата. Има много хора, които изобщо не се впечатляват от катаклизмите, те минават без да ги отразят във вътрешния им свят. Имаме цели общности, които ги разбират и усещат само когато се сблъскат с ограничения." 

Понастоящем Пламен Сивов се занимава с музика, с групата му "Точка БГ" и организира с фондация Покров Богородичен  - национален конкурс за християнски роман 2022. Предстои до лятото да станат ясни резултатите и кой е награденият роман от конкурса. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10