Защо зачестяват хакерските атаки срещу сайтовете на различни институции в странта? Случилото се с компютърните системи и интернет страниците на "Български пощи", Комисията за енергийно и водно регулиране, Министерския съвет и МВР провокира този въпрос. Пораженията от злонамерените действия, изграждането на система за стабилна сигурност и реалните атаки на фона на дигитализацията коментира експертът по дигитална сигурност Ясен Танев.
Тези институции не са се дигитализирали в последната седмица, по-скоро изостават в това да наваксат състоянието си на дигитализация от преди години към текущите необходимости, които се изменят всеки ден. В киберпространството онзи, който е слаб, бива откриван и след това атакуван. Има изоставане в годините назад, което няма как да бъде наваксано за седмици, каза Танев в следобедната програма "Ден след ден" на Радио Пловдив.
Обичайно тези неща се правят или за пари, или от его, или защото дадена политическа линия е решила да покаже мощ и сила. В случая мисля, че става дума изцяло за финансови интереси. Пари не се изкарват само като хакнеш сайта на "Български пощи". Такива престъпления се извършват всеки ден и те засягат хиляди български граждани. Може да се взимат по по-малки суми, но редовно обемите от киберпрстъплениятс са значителни. Тук говорим и за измами, които са предизвикани чрез фишинг мейлове, които да ви подлъжат да кликнете, говорим и за съобщения по Viber, WhatsApp или Messenger, които ви карат да си дадете кредитната карта или да преведете пари на някой, както и за фалшиви флиртове, които имат единствена цел да ви измъкнат пари, каза още Ясен Танев.
Цялото интервю с него можете да чуете в прикчаения звуков файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..