На Светли понеделник с надеждата за по-добро, за мир и благоденствие – в програмата ни до 10 часа ще говорим отново за Възкресението и надеждата. Ще говорим за символите на празника, за църковните ритуали и народните традиции, здраво преплетени чрез вярата.
Ще бъдем в Бачковския манастир, за да изминем пътя с чудотворната икона до местността Клувията. Там тя е била скрита, оцелява и е намерена в началото на ХVІІ в. Този поклоннически път чудотворната икона на Светата Божия Майка изминава вече повече от 400 години. Това е най-старият църковен ритуал у нас.
Празнуването на Великденските празници по света има различни обичаи според народните вярвания и предания. За културата на празника в града и как споделянето на традицията се е променила през годините ще ни разкаже доц. Меглена Златкова, ръководител на катедра „Етнология“ и зам.-декан на Философско-историческия факултет на ПУ“Паисий Хилендарски“.
И още - ще чуем защо яйцето, козунака и агнето са три от основните елементи на великденската празнична трапеза. А за връзката между поколения, за споделения празник и споделените интереси е разговорът ни с Дафинка Хаджиева, ръководител на Клуб „Идея“към читалище "Младост -1983 г“ в Пловдив.
Ще гостуваме и на Панагюрище, за да отбележим 10 годишнината от уникалната и единствена в страната – зала-трезор за панагюрсото златно същровище.
Във времето за култура - среща с художника Атанас Хранов, с който ще говорим за гостуването му в Бургас с изложбата "Изход", за личните избори, за вратата като изход, надежда, потаен нов свят от възможности, както и прелюдия - като намек да влезеш и като символ на промяната.
Не Светли понеделник в "Добро утро, ден" ще чуем и първата част от разговора с новия ни гост в рубриката - Инна Церовска.
Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..
Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..
Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Апостола, прекланяме глави пред делото на най-светлата личност в нашата история! За усещането да носиш Левски в сърцето, във вените ти да тече неговата кръв, да гориш с онзи пламък, с който е горял и той, разказва Христина Богданова - прапраплеменница на Васил Левски. Приликата е повече от поразителна -..
В утрото на 19 февруари продължават възпоменателните прояви в памет на Васил Левски. През последните години годишнината от обесването на Апостола на свободата се чества в два поредни дни, тъй като едни смятат, че по нов стил това е 18-и февруари, а други – 19-и февруари. 152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети...
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна дискусиите за това какво да включва споразумението за мир стигнаха и до най-чувствителната част-възможното изпращане на миротворчески сили в Украйна. Европейските страни реагират противоречиво, а днес българският президент каза, че е категорично против изпращане на български войници в..