Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Двойната" политика на премиера към РСМ е слабост

Няма никаква изненада по отношение на политиката на ЕС. През последните години тя е една и съща. Ако има изненада, то тя е двойнствената политика на правителството към Северна Македония,  смята историкът Спас Ташев от БАН, който коментира визитата вчера на еврокомисаря по разширяването Оливер Вархеи у нас и днес в Скопие.

 И президентът, и външният министър са последователни по отношение на РСМ. Голямата изненада е от премиера Кирил Петков и негови изказвания пред различни мнения. От негови изказвания пред български медии научаваме, че България няма да премахне ветото, докато българите не бъдат вписани в македонската конституция. Пред някои други медии, обаче, той обяснява, че може и да се вдигне ветото, за да сме заедно в ЕС, обясни ситуацията Ташев.

Според него тази двойнственост показва слабост и затова ЕС засилва натиска върху страната ни. Тази слабост се използва и много умело от Скопие. "Ние нямаме ходове напред за отстояване на позицията ни. България от половин година поне предупреждава Скопие, че трябва да промени конституцията си, а те сега обясняват, че им трябват месеци за промяна на Основния им закон. Скопие има добра, гъвкава стратегия и тя се променя. Въпреки че, държавната им доктрина е изготвена в Белград и Москва, виждайки руската агресия в Украйна РСМ обяви, че са застрашени от украинския модел. Не съществува никакъв украински сценарий за Северна Македония", коментира Спас Ташев. 

Той подчерта, че Вархеи прокарва политика на разединение в ЕС, а Москва и Белград имат долна и горна граница за бъдещето на РСМ.  Долната граница е Северна Македония  да не става член на ЕС, като  се създават изкуствени пречки на интеграционния въпрос. Горната граница е тя да се присъедини нереформирана към общността, за да разлага ЕС отвътре и да бъде Троянският кон на Москва. "Това е голямата опасност, която не се разбира от част от управляващите у нас и така на практика защитават чужди интереси", подчерта историкът. 

Той изрази надежда, че София няма да вдигне ветото, като това не попречи на интеграцията на Северна Македония и задълбочаване на диалога между двете страни. В същото време определи посещението в Битоля на премиера Кирил Петков като грешка. "Не беше времето за тази визита. Той е буквално бос по македонския въпрос", каза Ташев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54