„Това, което се случва от пазарна гледна точка е, че "Булгаргаз" напусна пазара и го остави отворен – който търговец, от която и да е част на ЕС, ако се договори отнякъде да намери някакъв газ, ще дойде и ще го продаде на потребителите. Това е нормалната пазарна логика." Така енергийният експерт Явор Куюмджиев обясни ситуацията от вчера у нас, след като Газпром спря газа за държавната ни компания.
В предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив той припомни, че у нас пазарът на газ е свободен, а до вчера "Булгаргаз" практически е бил монопист с много малки изключения. „Пазарът не търпи вакуум – след като има търсене, ще се намери кой да го предложи това, което се търси“ – посочи Куюмджиев.
За него този път "не е верен" за България. „Много по-добре беше "Булгаргаз" да си остане квази-монополист или хайде, да владее 90% от пазара, и да се договори с руската страна да изпълни условията на продавача и да продължи всичко, както си беше. В сегашната ситуация "Булгаргаз" напуска пазара и оттук следват много интересни действия - кой ще доставя газ, например, на "Топлофикация" София, която хронично не плаща. Там ще има голямо търсене, но ще се намери ли търговец, който да понесе стотици милиони дългове на Топлофикация? Едва ли“.
Явор Куюмджиев, който е и бивш заместник-министър на енергетиката, е категоричен, че държавното дружество няма откъде да вземе газ, след като България не иска да плаща по схемата, предложена от Русия, и прогнозира:
„Ще се намерят компании - ако щете германски, американски, които ще изпълняват схемата на Москва за плащане, и по същата тръба ще потече отново руски газ, само че не докаран от "Булгаргаз", а от частни компании“.
Явор Куюмджиев потвърди анализа и на други експерти, че със сегашното потребление, от Чирен и от терминала в Гърция, от който се разтоварва синьо гориво за страната ни, газът ще стигне максимум за 20-25 дни. „След това всичко свършва, ако междувремено не се намерят други доставки. За съжаление, други доставки, освен от Русия, няма как да пристигнат на този етап“.
На въпрос как си обяснява изявлението на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен вчера, че Европа вече ни помага, той отговори с думите: „Нищо повече от ПР“, като уточни, че на Полша би могло да ѝ бъде помогнато, а на нас технически би било невъзможно.
Цялото интервю с Явор Куюмджиев може да чуете в звуковия файл.
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..