„Това, което се случва от пазарна гледна точка е, че "Булгаргаз" напусна пазара и го остави отворен – който търговец, от която и да е част на ЕС, ако се договори отнякъде да намери някакъв газ, ще дойде и ще го продаде на потребителите. Това е нормалната пазарна логика." Така енергийният експерт Явор Куюмджиев обясни ситуацията от вчера у нас, след като Газпром спря газа за държавната ни компания.
В предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив той припомни, че у нас пазарът на газ е свободен, а до вчера "Булгаргаз" практически е бил монопист с много малки изключения. „Пазарът не търпи вакуум – след като има търсене, ще се намери кой да го предложи това, което се търси“ – посочи Куюмджиев.
За него този път "не е верен" за България. „Много по-добре беше "Булгаргаз" да си остане квази-монополист или хайде, да владее 90% от пазара, и да се договори с руската страна да изпълни условията на продавача и да продължи всичко, както си беше. В сегашната ситуация "Булгаргаз" напуска пазара и оттук следват много интересни действия - кой ще доставя газ, например, на "Топлофикация" София, която хронично не плаща. Там ще има голямо търсене, но ще се намери ли търговец, който да понесе стотици милиони дългове на Топлофикация? Едва ли“.
Явор Куюмджиев, който е и бивш заместник-министър на енергетиката, е категоричен, че държавното дружество няма откъде да вземе газ, след като България не иска да плаща по схемата, предложена от Русия, и прогнозира:
„Ще се намерят компании - ако щете германски, американски, които ще изпълняват схемата на Москва за плащане, и по същата тръба ще потече отново руски газ, само че не докаран от "Булгаргаз", а от частни компании“.
Явор Куюмджиев потвърди анализа и на други експерти, че със сегашното потребление, от Чирен и от терминала в Гърция, от който се разтоварва синьо гориво за страната ни, газът ще стигне максимум за 20-25 дни. „След това всичко свършва, ако междувремено не се намерят други доставки. За съжаление, други доставки, освен от Русия, няма как да пристигнат на този етап“.
На въпрос как си обяснява изявлението на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен вчера, че Европа вече ни помага, той отговори с думите: „Нищо повече от ПР“, като уточни, че на Полша би могло да ѝ бъде помогнато, а на нас технически би било невъзможно.
Цялото интервю с Явор Куюмджиев може да чуете в звуковия файл.
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..
"Правителството на 77-я си ден оцеля с 25 гласа повече, отколкото бе избрано". Това коментира журналистката от сайта "Епицентър" Валерия Велева след като мнозинството в парламента отхвърли поискания от "Възраждане" вот на недоверие на калинета на Росен Желязков. Валерия Велева припомни, че към формулата 3 плюс 1 на управляващото мнозинство гласове против..
Първи вот към кабинета „Желязков“ ще гласуват депутатите. Какъв смисъл има от него, след като дори и вносителите от „Възраждане“ ясно признават, че няма да мине? Според политолога Страхил Делийски невинаги крайната цел на вота на недоверие е сваляне на правителството. По думите му той е един от инструментите на опозицията да наложи някаква..
Обезопасен е районът при срутената подпорна стена в източната част на Небет тепе и не се налага ограничаване на достъпа до археологическия комплекс. Това каза в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив кметът Костадин Димитров. След първоначалните разговори предстои среща със специалисти и археолози, за да бъде обсъдено какви действия ще бъдат..