Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ако пипнем данъчната система, никой няма да инвестира у нас


Издръжката на живот у нас надмина 1200 лева на човек. Необходимият нетен месечен доход на един работещ през месец март достигна 1216 лв, изчислиха от КНСБ. 

Това е ръст от 5.9% от началото на годината, а на годишна база увеличението е с 14.8%. С близо 300 лева се е увеличила месечната издръжка на тричленно семейство у нас за една година и вече е 2 189 лева.

В началото на годината анализаторите нарекоха 2022 г. "Годината на голямото поскъпване".  Има ли овладяване на този процес - коментира бившият министър на икономиката Николай Василев. 

Инфлацията вече е основна тема дори за обикновените хора. Все пак, това не е годината с най-висока инфлация, свидетели бяхме на много по-високи стойности, може би просто сме позабравили. Дори през 2008 г. поскъпването на живота бе между 12 и 13 процента.  Но тя не е единственият фактор за наблюдение. Във всяка една от последните 25 години доходите са растели по-бързо от инфлацията. Ако си спомним откъде тръгнахме, тогава, преди четвърт век бяхме много по-бедни, все пак наште доходи растат, макар да не можем да достигнем  развитите европейски страни - смята Николай Василев. 

Според него, половината от проблема идва от прахосническата фискална политика на правителствата през последните няколко години.

"Против съм всякакви диференцирани ставки на ДДС, това са грешни политики които  ще изкривят данъчната система. Това е анти – мярка! Трябва икономически растеж, за който обаче няма нито воля, нито визия. Включително и от новото правителство.  Изходът е държавата да направи всичко възможно за осигуряване на газови доставки в момента. Уви, единственото което се прави в момента е мораториум над тока, което е много погрешно. Трябваше държавата да подкрепи само най-социално слабите и да освободи цените на тока."

Цялото общество обаче очаква някаква митична актуализация на бюджета, но това не е начина. Бюджетът в момента харчи повече от колкото може и това трябва да спре. Неговата стабилизация е задача №1. Втората е – незабавно осигурване на газ, категоричен е бившият министър от правителствата на Симеон Сакскобургготски и Сергей Станишев: 

"Имаше три неща, в които България е най-добра  в ЕС – художествената гимнастика, данъчната система и бюджетната ни политика до 2020 година. Сега, ако унищожим и данъчната система, няма да остане никакъв аргумент, който да накара някой да инвестира в нови производства у нас!" 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Погребението на Фердинанд у нас е исторически справедливо

Напълно закономерно, въпреки известното закъснение, е връщането на тленните останки на цар Фердинанд в България. Така смята историкът от ПУ „Паисий Хилендарски“ доц. Тодор Радев. Той коментира нееднозначните оценките за неговото управление, свързано със абдикацията му след трите национални катастрофи. Но те, казва историкът, са..

обновено на 28.05.24 в 16:54
проф. Христо Матанов

Борбата за църковна власт продължава, но става потайна

Професор Христо Матанов коментира в програма "Ден след ден" избора на епископ Арсений за Сливенски митрополит и битката за патриаршеския пост. Според него синодът може да избере вече патриарх, защото е попълнен след избора на Сливенския митрополит. Той е категоричен обаче, че с този избор  митрополит Николай има още един глас в своя полза в битката..

публикувано на 28.05.24 в 16:12

Трябва засилен контрол при въвеждането на еврото у нас

В столицата се провежда конференция на тема "Въвеждане на еврото - рискове и предизвикателства. Опитът на Хърватия", която се организира от Българската търговско-промишлена палата (БТПП) заедно с Българо-хърватския бизнес клуб.  "Целта на конференцията е да се сподели опитът на Хърватия при въвеждането на еврото у нас. Ще има участие на хърватски и..

публикувано на 28.05.24 в 09:59

По международните стандарти сме за тройка на матурата по БЕЛ

50% от включилите се в кампанията за грамотност „Животът няма „аУтокорект“, която „Как се пише?“ организира в помощ на зрелостниците, не могат да се справят с пунктуационните правила в българския книжовен език. Това показва анализът след края на инициативата, в която участваха предимно младежи, но и хора от всякакви възрасти. „Средният..

публикувано на 28.05.24 в 09:46

Николай Пловдивски уверено върви към патриаршеския пост

Eдин определен кръг в Св. Синод, представляван от пловдивския митрополит Николай диктува живота в църквата, смята журналистът и историкът Горан Благоев по повод избора на епископ Арсений за Сливенски митрополит. Той припомни, че само и само да стане Арсений, бяха касирани предните избори за Сливенска епархия, което прави изборът му предизвестен...

публикувано на 27.05.24 в 15:17