Върви, народе възродени - като молитва, изпитание и кръст, който всеки българин носи на 24 май.
Защото Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност вгражда в гените ни усещането за съдбовност, свобода и дълг, без давност във времето и зависимости от политическата конюнктура.
Защото дългът свещен да пазим завещаното от дедите ни в националната култура и слово е онази неизмерима с нищо мощ, която може да ни направи много по-единни и много по-силни днес с разум и мъдри действия, заради обществото ни и заради нашите наследници.
В програма "Точно днес" от 7.00 до 10 ч. ще чуете: младите хора на България, представители на ПУ "Паисий Хилендарски" и ФЕГ "Антоан Дьо Сент Екзюпери", участници в дискусията, проведена в радио Пловдив на тема "Защита и развитие на европейската демокрация". Те са обединени около тезата, че водещ приоритет в постигането на тази европейска ценност е образованието, което трябва да провокира чувствителност към европейските теми и активно гражданско общество.
А след това чуйте - проф. д-р Любка Липчева за работата на ръководения от нея екип, създал Атлас "Живописна България" с литературни маршрути. Той е многоезичен, а в изготвянето му участват 10 водещи европейски университета. Как чуждестранните българисти приемат знакови български автори и творби и какъв е разказът им за тях, осъществен по пътя на творческото пътешествие, и буквално, из националната литературна съкровищница.
Писателката Неда Антонова, за която словото е медиатор за контакт със световете и хората.
С носителката на награда "Пловдив" за художествен превод Здравка Петрова - разговор за великата сила на буквите и мисията на преводачите за "магичното преминаване" през мъдростта на нациите, отразена в книгите.
С доц. Владислав Миланов - преподавател в СУ "Климент Охридски" - разговор за акустиката на българската говорима и писмена реч. Знаците на промяната в навъсено време и поуките, които трябва да понесем.
Разказът на Екатерина Костова за първата награда на екип от Хуманитарната гимназия "Св.св. Кирил и Методий" в Пловдив, спечелена в националното историческо състезание на Министерството на образованието и науката "Места и памет" поставя фокус върху проекта "Шоколадовото сърце на Пловдив" по темата "Икономическия живот на българските евреи преди и след Закона за защита на нацията" с ръководител учителката по история Ралица Димитрова.
От мястото на събитието - празничното шествие по случай 24 май от площад "11 май" до площад "Стефан Стамболов" - репортажът е на Елена Крушкова.
В "Добро утро, ден" и във вторник - гостува Милка Толедова - диригент на Хора на пловдивските момчета.
В навечерието на 152-та годишнина от гибелта на Васил Левски и по повод седмицата посветена на най-светлата личност в родната ни история, Ви срещаме с децата от СУ "Васил Левски" с. Маноле. На 19 февруари тази година СУ "Васил Левски" с. Маноле отбелязва своя патронен празник и 140г. образователно дело. От миналото до днес, за п ървите сведения за..
Неделята на 16 февруари посвещаваме на разговори за младост и красота. Фейс йога като алтернатива на ботокса, и други подобни интервенции. Разговаряме с Мима Краевска, международен треньор по фейс йога, самомасажи, тейпинг и гуа ша. Наш гост е и Силвия Крумова, харесван автор и блогър. С нея коментираме нюансите на човешките..
Червеният цвят е кодът на днешното предаване. Червено вино, сърца и валентинки ще бъдат предизвестен акцент във времето от 15 до 17 часа! И тъй като Пловдив е пример и за етническа толерантност ще заухае и на кафе! Очаквайте земеделския министър Георги Тахов с коментар за готвения законопроект за скъсяване на веригата на доставки на храни в..
Днес в предаването повече от всеки друг път ще бъде на фокус Любовта! Онази любов, която приема множество форми, която ни връхлита като ураган и се усеща в различни измерения, много често дори се разхожда около нас на четири лапи :))) Как да заздравим връзката си с домашния любимец, попитахме про дог трейнър и автор на книгата "Разговор с куче" Мира..
14 февруари събира празника на виното – Трифон Зарезан и по-модерният, но вече утвърден у нас – Свети Валентин. Обединява ги обаче едно – и на двата на масата присъства гроздовата напитка. Вино по българските земи се е произвеждало още преди 5000 години, а днес традицията продължават съвременните винопроизводители. Точно затова тема на разговор в..