Безспорно антикризисните мерки на правителството са полезни. Всяка стотинка помощ и отстъпка са полезни за всяко домакинство. Но големият въпрос е дали те биха повлияли на инфлацията, която трайно се настанява у нас.
Това кометнира пред Радио Пловдив Богомил Николов от "Активни потребители".
Той припомни, че българите сме виждали и по - лошо, имаме горчив опит с много по - голяма инфлация.
Мерките няма да спрат инфлацията, убеден е Николов. По думите му, трябва да се търси много по - трайно решение за потискане на това нарастване на цените.
Диференцираното ДДС
По повод 0% ДДС на хляба Богомил Николов припомни, че самите производители са заявили, че трябва да сме благодарни, че няма да вдигат цената на хляба, камо ли да я намалят.
Това го видяхме преди време и с ресторантите. За съжаление една идея, която имаше широка подкрепа, се провали с гръм и трясък, каза представителят на „Активни потребители".
Намаляването на ДДС се явява средство за субсидиране на даден бизнес, а не за подпомагане на крайните потребители, коментира Николов.
Всички по веригата на ДДС са нещо като счетодовители, които само начисляват, а крайният потребител плаща, обобщи той.
Появява се и много лош ефект - много бизнеси започнаха да претендират за същото. И това няма да има край, прогнозира Богомил Николов.
Когато говорим за подпомагане на гражданите и на домакинствата, приоритетът трябва да бъде тяхната нужда. А това може да стане по линя на социалното подпомагане.
Цените не могат да се променят с промени на ДДС, заяви Николов.
Има ли спекула?
Там, където има регулирани цени, нещата са относително стабилни. Там, където има свободен пазар, може да има инфлация и подобни явления, посочи Николов.
Спекула като термин в свободната икономика не съществува.
Има картели, различни съгласувани практики, които увреждат конкуренцията. Там трябва да е насочено вниманието и то най - вече по веригата на снабдяването, не в крайните магазини. Защото причините за инфлацията не са в морала на търговците в супермаркета. Те са от веригите на доставки, най - вече горивата са факторът.
Там трябва да се търси решението. Това вече е държавната политика.
Глобални ефекти не могат да се минимизират с локални средства, убеден е Богомил Николов.
Той изрази надежда, че тези външни фактори ще отслабнат.
Националните и локалните мерки трябва да бъдат фокусирани върху покупателната способност на хората с най - ниски доходи. Така най - малко ще усетим негативните ефекти.
Интервюто на Елена Крушкова с Богомил Николов е в звуковия файл.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..