Още един цикъл от политическите конфликти ще приключи, как - предстои да разберем скоро, защото гласуването на актуализирания бюджет е през тази седмица. За новите реалности, избори или правителство на малцинството говорим с политолога Страхил Делийски. По думите му промяната в нашия политически живот все още не е започнала.
"В промяната се включват както разговорите за смисъла на държавата, така и промяна на взаимоотношенията между политическите елити и гражданите, тук говорим и за изваждане на политическата ни система от олигархични и корпоративни влияния", посочи политологът. Той смята, че това което наблюдаваме не е политика.
"Случващото се днес наподобява кухненски спор относно технологията на властването, това е толкова неприятно за гледане, слушане и не е никак приятно и за коментиране, но се налага", подчерта Страхил Делийски. По думите му начинът, по който е конструирана българската държава и представа за политика е с установен ултра-радикален вариант след 1989 г., където държавата стимулира икономическите интереси на едни свръх богати малцинства, които трябваше - акумулирано богатство да го процеждат надолу и да стигне до всички нас.
"Ние не сме далеч от тенденциите на Европа, но тук го обговаряме на ниско ниво, включвайки "мутри", "мафия" и т.н., а това си е едрият бизнес, което е замислено изначало", допълни още политологът. Според него в рамките на това народно събрание и на този политически елит всичко, което следва ще има нетраен, конюнктурен и некрасив характер.
"Ние нямаме партии във властта, ние имаме бизнес проекти", заяви още Страхил Делийски. Той каза още: "Да нямаме големи очаквания, най-вероятно ще има нови избори, но съществува и вариант - този политически елит да осмисли политиките до няколко месеца и да вземе решение за краткосрочна програма, където да се търси мнозинство. Правителство на малцинството има смисъл, ако има програма."
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..