„С гласове и страници от вчера“ продължаваме „Точно днес“ - в третия ден на Литературния фестивал „Пловдив чете“. Мащабното изследване на българската лирика от 2012 до 2020 г. на доц. Гергина Кръстева – преподавател в ПУ „Паисий Хилендарски“, извън литературните й пристрастия към мерената реч, дава знакови сигнали за промените в съзнанието на мислещия млад човек, осъден да живее в трудно време. С автора на книгата преди премиерата й вечерта в Къща на Верен Стамболян ще разговоряме минути преди 9 ч.
И извън метафората – с гласове от вчера на хората от Белащица, на вълните на програмата ще представим аргументи „за“ и „против“ възможността за отделянето на селото от община „Родопи“ и присъединяването му към община Пловдив. Репортажът от проведената снощи в селото среща с местните хора и кмета на Пловдив Здравко Димитров е на Севдалин Палаузов.
Бюджет 2022 не мина първото сито в Парламента. Дни по-късно обаче решението на финансовото уравнение за увеличение на пенсиите, антикризисните мерки и увеличениетто на средствата за работещи родители изглежда все по-трудно за решаване. Какво следва, ако бюджетът не бъде приет – коментарът е на доц. Григор Сарийски – Икономически институт към БАН.
Управленският коалиционен рефрен зазвуча дотолкова разногласнно и фалшиво след последните правителствени и парламентарни сътресения, че болшинството от хората вече не се съмнява, че държавата е поставена на автопилот в особено тревожно политическо време. За цената на коалиционния разпад по тангентата на външното и вътрешното съпротивление и сигналите за политическото бъдеще – политологът Светлин Тачев – експерт протестни кризи.
А в минутите след 9.ч. авторът на рубриката „Великите европейци“ Пламен Асенов разказва за забележителните братя Грим – Вилхелм и Якоб.
„Добро утро, ден“ и в сряда оставаме в компанията на Йорданка Петкова, която преди 11 години стана инициатор на идеята, превърнала се в традиция, да номинираме най-добрия човек на Пловдив.
Всяка година по това време в страната започва абитуриентската треска. Родителите ритуално изпращат неусетно порасналите си деца в света на реалния живот, а те посрещат събитието , възторжено броейки до 12, поели за бала, след който се очаква да станат самостоятелни хора. Всички по реда си сме минали по този път, пълни с надежди и мечти за..
В петък сутрин в навечерието на 24 май ще ви разкажем за старите ръкописи и книги в НБ "Иван Вазов" в Пловдив, а наш събеседник ще е главният библиотекар в отдел "Специални сбирки" д-р Петко Георгиев. Ще ви заведем и в Цар-Симеоновата градина, изпърстрена вече с мащабни цветни картини, изобразяващи буквите За първото издание на фестивала Флоропополис,..
Защо повечето от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото? Отговорът на този въпрос идва от последното проучване на изследователски център "Тренд". Представя го Евелина Славкова. С нея проследяваме и последните щрихи от електоралната картина и оценката за работата на правитеслтвото и нивата на подкрепа към партиите...
Днес отбелязваме Международния ден на биологичното разнообразие. На този ден 196 международни общности и държави, членки на Конвенцията за биологично разнообразие, се обръщат с призив за ежедневни усилия за опазване на биологичното разнообразие и неговото устойчиво ползване. Темата за 2025г " Хармония с природата и устойчиво развитие" разглеждаме с..
На 22 май добавяме още факти и анализи по важните теми от месеца - за еврото, културата ни и българската идентичност. Преди празника 24 май, разказваме за издателя Христо Г. Данов, къщата - музей отбелязва точно днес - 50 години от откриването на експозицията там. Яница Марова с репортаж за издателя от Пловдив, радетел за просвещение и култура...