„С гласове и страници от вчера“ продължаваме „Точно днес“ - в третия ден на Литературния фестивал „Пловдив чете“. Мащабното изследване на българската лирика от 2012 до 2020 г. на доц. Гергина Кръстева – преподавател в ПУ „Паисий Хилендарски“, извън литературните й пристрастия към мерената реч, дава знакови сигнали за промените в съзнанието на мислещия млад човек, осъден да живее в трудно време. С автора на книгата преди премиерата й вечерта в Къща на Верен Стамболян ще разговоряме минути преди 9 ч.
И извън метафората – с гласове от вчера на хората от Белащица, на вълните на програмата ще представим аргументи „за“ и „против“ възможността за отделянето на селото от община „Родопи“ и присъединяването му към община Пловдив. Репортажът от проведената снощи в селото среща с местните хора и кмета на Пловдив Здравко Димитров е на Севдалин Палаузов.
Бюджет 2022 не мина първото сито в Парламента. Дни по-късно обаче решението на финансовото уравнение за увеличение на пенсиите, антикризисните мерки и увеличениетто на средствата за работещи родители изглежда все по-трудно за решаване. Какво следва, ако бюджетът не бъде приет – коментарът е на доц. Григор Сарийски – Икономически институт към БАН.
Управленският коалиционен рефрен зазвуча дотолкова разногласнно и фалшиво след последните правителствени и парламентарни сътресения, че болшинството от хората вече не се съмнява, че държавата е поставена на автопилот в особено тревожно политическо време. За цената на коалиционния разпад по тангентата на външното и вътрешното съпротивление и сигналите за политическото бъдеще – политологът Светлин Тачев – експерт протестни кризи.
А в минутите след 9.ч. авторът на рубриката „Великите европейци“ Пламен Асенов разказва за забележителните братя Грим – Вилхелм и Якоб.
„Добро утро, ден“ и в сряда оставаме в компанията на Йорданка Петкова, която преди 11 години стана инициатор на идеята, превърнала се в традиция, да номинираме най-добрия човек на Пловдив.
Днес в предаването посрещаме поета Владислав Христов послучай Световния ден на хайку поезията. С него ще говорим за японските еталони, планетарното увлечение по изяществото на жанра и резултатите от Националния конкурс “Мая Любенова”. Вторият ни гостенин е писателят Николай Илчевски, който ще ни представи новата си книга “Оргиите на..
На Велики четвъртък християнската традиция повелява да се боядисват червени яйца – символ на Христовото Възкресение. За символиката на днешния ден и традицията ще чуем отец Емил Паралингов от църквата „Света Параскева“ в Пловдив По пътя на яйцето ще тръгнем заедно с Невена Петрова и събеседникът й д-р Светла Ракшиева от Института по етнология..
Поредният вот на недоверие на правителството и дебатът по него ангажира днес депутатите. Променя ли се балансът на силите в управляващата коалиция, след като ДПС с лидер Ахмед Доган спря подкрепата си, а БСП поиска промяна на вече взетото решение за реакторите за АЕЦ Белене? Това ще е един от въпросите в разговора ни със социолога Павел Вълчев...
Три са основните посоки в предаването. Ще ви запознаем с едно интересно изследване, на „BG Бъди активен“, което казва, че българите разпознават климатичната криза, но не вярват в решенията. Ласка Ненова щe ни каже повече. Уличният фестивал „6Fest“ предстои, от 24 до 27 април, в Пловдив, с карнавални шествия, огнени спектакли, живи статуи,..
В сряда запазваме внимание към важните финансови новини на седмицата, преди да настъпят празниците. Говорим за готовността да влезем в еврозоната от 1 януари 2026, за митата, които Тръмп налага и за очакванията за ЕС, свързани с този финансов механизъм, ползван активно от САЩ - коментар на финансовия анализатор Цветослав Цачев . За втория вот на..