"Разговорът е изобщо дали е въможно да продължи да съществува Правителство под някаква форма в следващите месеци, защото след изтеглянето на министрите на ИТН, наблюдаваме по-скоро агония и възможност да влезем в една политическа криза, за която нямаше никаква логика и в то период на кризи и война на няколкостотин километра от нас". Това заяви политологът Светлин Тачев.
По думите му, съществуват няколко хипотетични възожности какво би се случило оттук нататък.
"Първата е да се продължи с Кабинет на малцинството, който ще влезе в период на плаващи мнозинства и постоянно търсене на подкрепа по различни казуси и което ще го доведе до зависимости за Правителството от други политически формации.
Вторият вариант е, след събитията около ИТН и отлюспването на някои депутати, да се продължи с търсенето на депутати, които да подкрепят Кабинета, като се стигне до подкрепа от 121 души, което изглежда почти невъзможно. И третият вариант е да се търси ново Правителство в рамките на този Парламент, което на практика е трудно постижимо, тъй като червените линии между ИТН и ПП вече са страшно много и диалог там е почти невъзможен. А пък да се търси някакъв кабинет - експертен или на националното спасение и в него да влязат и политически формации от опозицията, това ще доведе до електорални щети у управляващите партии, тъй като това е отказ от идеята, с която те дойдоха на власт".
Тачев подчерта, че чисто аритметично, вотът на недоверие може да мине, тъй като опозицията плюс депутатите от ИТН правят над 120 души. "Практически обаче, досега вот на недоверие в историята на България не е минавал и това предпоставя до някаква степен резултата от гласуването и този път."
Ситуацията е абсурдна - независимо че Правителството от самото начало е било разнолико, партиите са успели да се обединят и да преодолеят няколко кризи, намирайки варианти, удовлетворяващи двете крайности в него - БСП и ДБ. Като пример, Тачев посочи ключови теми като изпращането на оръжие за Украйна и за позицията на страната ни, относно ветото за Република Северна Македония.
"Пред нас стои темата за актуализация на бюджета, която е изключително важна на фона на растящи цени и инфлация и това трябва да се случи. Правителствотот със сигурност няма да приключи днес или утре, но агонията му ще продължи известно време, за да се свърши належаща работа. ГЕРБ внасят вот на недоверие, но за тях в момента изглежда по-логично да оставят това Правителство да функционира в този стил на живот, който е нещо като будна кома - хем има Правителство, хем няма, като трупащите се върху него негативи ГЕРБ ще може да обръща в позитиви за себе си. Не съм сигурен, че освен във "Възраждане", в опозицията има желание в момента за бързи избори".
Опозицията няма какво да губи в момента. Ролята й е да бъде коректив на властта и в ситуацията тя по-скоро печели. ГЕРБ, като основна опозиционна партия, може само да стои отстрани, да наблюдава и да дава съвети, подчерта Тачев.
Той не се ангажира с изхода от днешното гласуване, заради непрекъснатите изненади, но подчерта, че всичко рефлектира върху хората и това води освен до загубата на доверие към политиците и партиите, и до загуби за демокрацията.
Чуйте повече от звуковия файл:
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..
Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза. Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..