"А сега Скопие пак повтаря страта си мантра, че за език и и за идентичност не се разговаря, с която години наред не провеше нищо, за да докаже, че иска някаква промяна".
До 30 юни, когато свършва френскто председателство все нещо може да се случи, допусна Филипов. Отиваме на там, че тази строга процедура, много трудно би била нарушена, още провече нито в РС Македония, нито у нас, при липсващата хармония между иннстутциите, няма готовност за промяна.
На какво прилича, че Комисията по външна политика в НС все още не е насрочила кога ще гледа предложието, провителството също трябва де се произнесе. Премиерът Петков се опитва да се изолира от процеса след обвиненията, че прави тайни договорки и това от една страна му спасява кожата, защото е аргумент пред европейските пратньори. Но впръсът за отговорността стои и ще продължи да стои, каквото и да се случи до края на юни.
Филипов коментира прубликувана позиция на МвнР казва, че в отделните документи в пакетите на предложението бълггарските интереси не са защитено, но в цялост - като пакет, това е направено и така оставя вратичка да се доработва предложението.
От другата страна е позицията на РС Македония, където казват - ако това ни се предлага от Франция, въобще да не отиваме на срещата в Брюксел.
Те, коментира Коста Филипов, много искаха проблемът да остане двустранен, сега с френското председателство българските искания се включват в преговорната рамка, ЕС ще има постоянен мониторинг, дали се спазват договореностите и в крайна сметка ЕС показва, че се съобразил с това, че България е член на европейското семейство, а РС Македония е все още кандитат.
Максимата е, че съюзите се създават, за да защитават интересите на своите членове, а не на своите кандидати.
Журналистът разтълкува и насрочените две междуправителствени конференции в различни периоди от време. Първата е сега – на23 и 24 юни. Тя трябва да е до извества степен церемониялна, да се отдаде дължимото на усилията на Франция, но после - същинскта част ще е чак тогава, когато бъдат извършение промени в конституцията, българите получат статут на държавотворен народ и получат всички права.
Цялото интервю с Коста Филипов е в прикачения звуков файл.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..