Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не следва нищо добро след сваляне на правителството

Трябва да се завърти отново парламентарната рулетка

Иван Начев
Снимка: архив

21 юни, астрономически влизаме в лятното време, синоптиците обявиха код "жълто", а политиците пак ще спорят за пари и власт.

Очаква ли ни лято с протести, в които скандиранията ще са "за" и "против" кабинета? Ще търсим ли още от промените, или цикълът завършва? Въпросите за политическия ред на държавата задаваме на политолога доц. Иван Начев

По повод обявените за днес 11 протеста, политологът отбеляза, че никак не са били очаквани протестите в подкрепа на правителството, които наблюдаваме от миналата седмица. 

"Ние сме свикнали хората да протестират срещу правителството, вече протекоха няколко протеста за високите цени на горива, както и такива срещу политики в различни сфери. За първи път, обаче виждаме спонтанен протест, в защита на правителството", каза доц. Начев. По думите му, ако новосформираното мнозинство се събере и гласува срещу кабинета Петков, то той е обречен. 

"Правят се сценарии на това, да няма присъствие на всички депутати в парламента, но ние наблюдаваме вотове в много държави на ЕС, също и падане на правителства. Проблемът е в отговорността на управляващите и опозицията, която поемат към населението, защото има редица нерешени въпроси у нас", подчерта политологът. Според него, ако правителството падне отиваме към предсрочни парламентарни избори. 

"Застрашени  при нови избори са както ИТН, така и БСП и десните партии", посочи доц. Начев. Той смята, че картината няма да е по-различна и ще има отново сложна коалиция. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28