Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След "вчера" и преди "утре" - "Точно днес"

Най-трудният досега за прогнозиране резултат от  вота на недоверие към кабинета на Кирил Петков  оконтрасти още по-отчетливо мащабите на  дефектиралото коалиционно управление.

 Извън въпросите в динамика за това, кои от партиите са опозиционните и кои – оставащи в управленската коалиция, в горещото лятно време най-парещи си остават темите за политическото бъдеще на страната ни, за отношенията с РСМ, но и... с Европа,  за икономическата цена, която плащаме всички, заради войната и последствията от санкциите, некадърното държавно управление,  бежанците, инфлацията.

Отговорите днес едва ли са по-различни от вчера, но отзвучават доста по-категорично, под напора на гражданските вълнения „за“ и „против“ всичко и всички. И вероятно ще бъде така и занапред, докато неясната коалиционна картина се фокусира в координатната мрежа на националните и европейски ценности с видим резултат.

В програма „Точно днес“ - отзвук от „ВЧЕРА“ с гласове на водещи журналисти:

Какво промени внезапното желание на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов партията му да даде зелена светлина на преговорния процес на РСМ с ЕС, след като доскоро именно те бранеха твърдата българска позиция. Събеседник по темата – журналистът и собственик на агенция БГНЕС Любчо Нешков.

С политическия анализатор и автор на рубриката „Великите европейци“ по радио Пловдив Пламен Асенов – разговор за зрелостта на политическата ни система в контекста на модерния диалог с времето и примерите, които дава или - не политическият елик в управление и – в опозиция.

Методи Андреев – депутат от ОДС, РБ и ГЕРБ, бивш шеф на парламентарната комисия по досиетата, ще попитаме накъде се движи България оттук нататък с промените. Преди малко повече от 7 месеца той бе категоричен,, че макар и да са различни по идеология, политическите сили в управленската коалиция ще постигнат разбирателство, но то няма да е монолитно и че „промените няма да се случат така бързо, както искаме“. Това бе тогава, а днес?

Преди старта на десетото юбилейно издание на международния фестивал „Дни на тракийската култура“ в Културен център „Тракарт“ с организатора на инициативата Диди Кузманова разговаря Живка Танчева.

Пловдив ще бъде многоцветен и с още един фестивал „Капана фест“.Той стартира в четвъртък и ще продължи до 26-ти юни.  Репортажът по темата е на Христина Йорданова.

А  „Добро утро, Ден“ в 7.30 продължава с четвъртата част от разговора на Антония Попова с д-р Костадин Чифлигаров, за когото професията е съдба. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

„Точно днес“ за политическите и образователни удивителни

В утрото на 28 ноември засягаме важните теми от Пловдив и страната. Ще обърнем и специално внимание на образованието и на научните постижения в града и областта, ето какво ще чуете във времето до 9.30 часа: Малките ученици от Основно училище „Кочо Честименски“ стартират благотворителна инициатива, с която ще зарадват децата на загиналите..

обновено на 27.11.24 в 16:58

Карантини и кордони „Ден след ден“ на 27-ми ноември

Напрежението във Велинград заради откритата чума по овцете продължава втори ден. Поредна седмица таксиметровите шофьори настояват за сваляне на цената на застраховката „Гражданска отговорност“ и заплашват с блокада по празниците, а в парламента беше торпилиран шестият опит за избор на председател на Народното събрание, а може би и на бъдещ служебен..

публикувано на 27.11.24 в 14:40

Наука и изкуство във "Вход свободен"

С огромно вълнение ще ви разкажем за предстоящия "Втори Пловдивски фестивал на науката", който събира в града ни водещи и млади български и чуждестранни учени и технолози. В богатата програма, която се разпростира в четири дни, са предвидени   в дискусии, демонстрации, забавни формати, интерактивни работилници, интердисциплинарни взаимодействия между..

публикувано на 27.11.24 в 09:30
художник: Ваня Итинова

Цветове и мозайки на времето - "Точно днес"

Премиерският гамбит на политическата шахматна дъска доведе играта за парламентарно мнозинство до патова ситуация. Дни след началото на първото заседание с шест поредни опита за избор на председател на НС всички са губещи и все по-трудно става да бъде произведено реално прагматично политическо действие. Минутите за поредно задвижване на..

публикувано на 26.11.24 в 16:44

"Ден след ден" проблеми и решения

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се отказва да бъде премиер за 4-ти път, а когато партията получи първия мандат за съставяне на правителство, веднага ще го върне. Това стана ясно на извънредна пресконференция на партията. Ще „отпуши ли“ това политическата ситуация у нас и ще заработи ли парламентът, питаме политолога и преподавател в НБУ Любомир..

публикувано на 26.11.24 в 14:45