"Много важно е да осъзнаем колко важно е да има пчели и че пчелите трябва да се отглеждат по правилен начин. Говори се, че пчелите са благословени, защото ние се наслаждаваме на качествата на полезния продукт, който те дават. Проблемите пред пчеларството са дългогодишни". Това подчерта заместник-кметът на община "Родопи" и пчелар по страст от няколко години, Борислав Инчев по повод професионалния празник на пчеларите - 8 юли - деня на Св. Прокопий - закрилник на пчелите и пчеларите.
По думите му, отглеждането на пчели е съпроводено в повечето случаи с много препятствия, защото те, като живи организми, са подвластни на всички трудности, които срещат и хората. "Това са различните болести, влиянието на атмосферните условия и климатичните промени, от третирането на земеделските земи с различни препарати, водещи до погиване на пчелните семейства. Всичко това в контекста на сложната икономическа обстановка води до ситуация, в която земеделските производители, каквато регистрарция имат пчеларите, да изпаднат понякога в невъзможност да отглеждат пчелни семейства".
Инчев подчерта още, че за създаване на едно пчелно семейство е необходимо да се полагат продължителни и специални грижи. Пчелните продукти от рафтовете на магазините не са нещо, което всеки може да си позволи да направи.
Държавата има разработена Национална програма по пчеларство с тригодишен период - 2020-2022 . В нея са разработени и мерките и дейностите, подпомагащи развитието на пчеларството. Процедурите обаче не са леки и затова тя е по-трудно приложима.
"Досега не съм се възползвал от Програмата може би по причина на това, че когато реших да се занимавам с пчеларство, си бях дал обещание преди повече от 8-9 години, че като човек искам не само да взема, но и да дам нещо на природата. Избрах този начин да бъде отглеждането на пчели, като обещанието ми прерастна в нещо много по-голямо - отглеждането на пчели да е по професионален начин, без да се правят компромиси и отношението ми към пчелите да е такова, че да успявам да обясня на хората колко е важно да има пчели".
Инчев подчерта, че изискванията за производство на качествен мед са достатъчно сериозни. Хората, отглеждащи пчели, трябва да бъдат регистрирани като земеделски производители, да имат регистриран пчелин, както и да спазват определени изисквания. По-голямата част обаче от пчеларите не са регистрирани като земеделски производители и пчелините им не са регистрирани.
"Това не означава автоматично, че произведеният от тях мед не е качествен. Но означава, че той не подлежи на контрол и проверка".
Инчев уточни още, че малките производители не са атрактивни за бизнеса и затова трябва да се работи за това, те да могат да се биосертифицират. "Когато влизаш в договорки с някого, той иска да има гаранция, че може да има определени минимални количества на определена продукция. И когато имаш разпръснати биологични производители на мед в различни региони, тогава е много трудно да ги идентифицираш и чак след това и да се обвържеш с договор. Ето защо съм предприел първите стъпки за създаване на сдружения, в които да членуват пчелари от определени райони и да се работи за това те да се биосертифицират".
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..