Проверка на Радио Пловдив показа, че голяма част от хората изобщо не са разбрали за новите правила. В болничните заведения, които посетихме и лекари, и пациенти носят предпазните средства. В аптеките и дрогериите ситуацията е подобна, но в градския транспорт новите мерки не се спазват напълно.
Половината от пътниците носят маски, другата половина - не. Шофьори и кондуктори масово не слагат предпазните средства и коментираха, че при тези градуси да носят маска през целия си работен ден граничи с неъзможното и няма политик или лекар, които да могат да им наложат отново да се върнат към носенето на маските.
Някои от хората считат, че мерки не са необходими, защото няма да доведат до почти никакъв ефект. Има и такива, които смятат, че би било добре да се наложот рестрикции, но не одобряват тези конкретно. "Не мисля, че ще има някакъв кой знае какъв ефект масово", твърди жена в автобуса.
Други опредилиха новите- стари правила като категорично нелогични: "Аз съм против тези мерки.... абсолютно алогични".
Някои от пловдивчани признаха, че през цялата пандемия не са носили маски и няма как това да се случи сега."Никога не съм носил маска почти... за мен не е логично, не го намирам за нормално. Аз съм против маските".
Хората поставят и друг въпрос: кое е по-опасно- да се разболеем от новия вариант на ковид или да рискуваме психичното си здраве? "От време на време, когато започнат да пускат репортажи с колко са се увеличили заболелите..... хората се измъчиха психически.... възрастните хора са „шашардисани“.
Принципът за това къде да носим маските отново е подложен на разпалени коментари сред хората: "Наистина не мисля, че ще има някакво значение дали ще си в аптеката, дали ще си в хранителния магазин".
Заповедта на РЗИ излезе в четвъртък, 21 юли, около 17 часа. Затова при проверките, които инспекцията предприема за спазването на новите мерки в първите дни няма да има санкции, а само предупреждения към хората без маски.
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..