Той добави още, че обявената от служебното правителство новина, че Булгаргаз е пред фалит не е точно така.
„Те са в затруднено положение, поради неиздължаване на големите потребители в България. Иначе от гледна точка на счетоводство обаче Булгаргаз дори е на печалба към последното шестмесечие.
Тук трябва да се направят усилия тези потребители да се издължат и така да се осигурят необходимите финансови ресурси, защото в тези условия вероятно са необходими средства в дружеството, така че да се плащат авансово за някои от операциите, свързани с възможностите на доставка на природен газ.
Трябва осигуряването на природен газ за текущите нужди и запълването на хранилището в Чирен да вървят успоредно. В последните два месеца има нагнетяване на природен газ с добри темпове, но до зимния сезон ще го напълним на ниво около 70%“, обясни Антон Иванов.
По думите му все пак за да изкараме зимата трябва да бъдат направени и усилия. Сред тях са търсене на по-реалистични оферти от повече източници и преговори със съседните страни за осигуряване на достъп до тяхната инфраструктура.
Друго важно нещо е да се преговаря с Газпром и да се види спрямо текущия ни договор какви са възможностите за изпълнение на доставки по него.
„Най-ефективният начин е да се органичат вискоките разходи на тези ресурси. За съжаление, не виждам призиви в това отношение. Непрекъснато се говори за затруднението за доставка на природен газ, но не се обсъждат възможностите за намаляване на неговото потребление през тази година, когато очевидно сме в криза.
Начините за намаляване на консумацията включват преговори с основните потребители на природен газ в страната – те са около 30 големи предприятия – да осигурят потреблението си на природен газ и да бъдат компенсирани.
Това е и призивът на ЕК. Това правят Германия, Холандия, Франция, Испания. Ние не можем да бъдем по-различни от това, което големите икономики правят“, добави Иванов.
Ето и какво разказа собственикът на консервно предприятие в Първомай Георги Богданов, който използва синьо гориво в производството си.
Георги Богданов- собственик на консервно предприятие в Първомай, отговори в предаването "Точно днес" на въпроса как работят в разгара на кампанията.
" Работим и чакаме някой да ни купи стоката. В момента имаме газ. До 31-ви юли цената беше 2200 лв. на 1000 кубика за нас. Сега коментират за още 60 % от 1-ви август. Според мен има много неизвестни. Първо- няма да ни стигнат оборотните пари, защото цените на всички консумативи, които ползваме - всичко е нагоре и второ- цените, които правим стават баснословни и не знам дали някой ще купува. Няма буркани в момента. Ако един тир преди беше 17 000 лева , сега е 30 000, но сега, ако вдигнат газта от 1-ви август, ще стане още по-лошо. Не знам дали е разумно да работим. Два- три пъти по-скъпа е газът"- коментира Богданов.
На питането дали предприятието получава някаква помощ от държавата, собственикът отговори:
" Не. Не получаваме. За ел. енергията получаваме, но за газа- не" .
На въпроса какво трябва да се направи, какво очаква бизнесът, за да продължи работата и да се запазят работните места и прозводствата, Георги Богданов отговори:
" Очакваме ниски цени, но не знам как ще се получат. Все още населението, домакинствата не знае за какво става въпрос, защото сега е лято. Газ се ползва евентуално за готвене или топла вода. Когато дойде време да се използва за отопление, нещата ще станат страшни. Народът сега това не го осъзнава все още. А цените ще продължават да вървят нагоре. Няма логика едно пюре, което миналата година съм го продвал на 1800 лева, тази година трябва да го продам на 3000 лева. И има ли кой да го купи? "
Според предприемача изходът от ситуацията е много сложен.
"Чудим се да работим ли, да приключваме ли. Производителите на плодове и зеленчуци чакат да узреят и да ги купуваме и те си мислят за някакви баснословни цени. Но нашата и на колегите ни производствена програма е по-малка. Няма да купуваме това количество, което сме купували" - каза Богданов.
"Никой не мисли. Ситуацията се превръща в една голяма каша. Лошото е, че всички си чешат езиците, извинявам се за израза и накрая- нищо. Всичко е хаотично"- добави собственикът на консервно предприятие за Радио Пловдив.
„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..
Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната..
"С голяма радост посрещнахме новината за избора на новия папа Лъв ХІV. Буквално преди минути отслужих литургия, в която споменах името на новия глава на Римокатолическата църква. Благодарим на Бог, че църквата има нов пастир", сподели в предаването "Точно днес" отец Димитър Димитров от католическия храм "Св. Дух" в район "Тракия". Той посочи, че..
След почти пълната загуба на насажденията от ранни череши и ябълки заради студеното време, какви са очакванията за ягодите и другите плодове българско производство? На какви цени ще стигат те до пазарите, тържищата и крайния потребител ? Утре в Кричим започва тридневен фестивал на ягодата. Там ще бъде изложена продукцията на производители от..
Климатологът Симеон Матев потвърди, че и днес има условия за бури, но с по-малко покритие. Те ще бъдат основно по поречието на Дунав и в Източна България. В Пловдив явленията не са опасни, а поражения като вчерашните са малко вероятни, каза той. Най-големите градови зърна, паднали вчера, са с размер 45 милиметра и нанасят значителни щети. Пороите..