Политическият анализатор Кристиян Шкварек коментира за програма "Ден след ден" възможните и невъзможни коалиции за управленско мнозинство и съставянето на кабинет.
Според него до момента единствено Герб са показали готовност за диалог и компромиси в името на това да има управление зимата, но и от другата страна не е имало много категорична заявка, че това ще бъде отхвърлено като предложение. Той посочи, че партиите в момента се чудят каква точно стратегия да предприемат, защото знаят, че ходят по много тънък лед.
"От една страна трябва да съобразят цената, която биха платили за подобна коалиция пред собствения си електорат. От друга страна цената, която биха платили, ако оставят страната без управление, заради политическия си инат пред по-широката общественост. Тоест това е един вид баланс между ядрото и периферията", коментира анализаторът.
По думите му става въпрос за всички партии освен Възраждане и БСП. Според него няма да се върви към плаващи мнозинства и кабинет на малцинството.
"Никой няма да се вкара в този капан да управлява в една изключително тежка ситуация, в изключително тежка зима с толкова много неща, които трябва да се направят. Толкова много закони, които трябва да бъдат приети и за Плана за възстановяване и относно енергийната ситуация в страната при условие, че няма мнозинство. Следователно единственият начин да се върви към кабинет е, ако се формира стабилно правителство при това с мнозинство. Имайте предвид, че в България не се управлява със 121 депутати. Това е невъзможно, никога не се е случвало. Трябва да имаш стабилно мнозинство над 125 -126 депутати. Следователно единственият начин да се сформира правителство е, ако ПП се съгласят на това", категоричен е Шкварек.
По думите му в ПП има две крила. Едното е около по-младите - Кирил Петков, Лена Бориславова, които по време на цялата кампания бяха агресивно настроени срещу ГЕРБ и казваха, че няма да правят коалиция. Другото крило е около по-улегналите, по-хитрите политици - Асен Василев Даниел Лорер, крило, което винаги е по-диалогично. Въпросът е кое крило ще надделее.
Кристиян Шкварек подкрепи тезата, че ДБ е ключът към формиране на правителство, защото са най-близката формация до евентуален компромис с ГЕРБ.
" Няма да го направят сега, но не означава че няма да го направят въобще", допълни той.
Според него в момента цялото общество е настроено за нови предсрочни избори в началото на следващата година, но това обаче ще бъдат финални избори, такива, отвъд които вече цената ще бъде прекалено тежка и голяма, за да бъде платена и да се кара обществото да ходи на шести избори .
"Сега сме в условията като в предизборна кампания, но следващите избори ще бъдат последни", категоричен е анализаторът.
Цялото интервю е прикачения звуков файл.
Очакваме с около 20 процента ръст в онлайн продажбата за коледните и новогодишните празници тази година , каза в интервю за Радио Пловдив Жанет Найденова от Българската е-комерс асоциация като отбеляза, че онлайн потребителите уважават и обичат удобството на онлайн търговията. Най-голям процент от българските онлайн купувачи - 95,5% предпочитат..
Бетонният мост ще бъде пуснат за движение най-вероятно в четвъртък или петък, каза Николай Иванов, ръководител на обекта. По думите му, текат довършителни работи по осветлението, предстои да се направи и хоризонталната маркировка. Николай Иванов посочи, че строителите са били силно ограничени от краткия срок за изпълнение-само 6 месеца. Той..
„В общи линии, нещата вървят към четворна коалиция. Но този формат на парламентарно мнозинство, незавизимо как ще го нарекат, обрича нещата, така че дали ще бъде съставено правителство, или не, няма значение. Ние не виждаме сериозна програма, около която да се работи за съставяне на кабинет. Всичко е едно взаимно изнудване. Така, както..
Медиите са една от съставките на демокрацията. Днес те са засенчени от социалните мрежи. Регресът на гражданското общество и срутването на медийната грамотност вървят ръка за ръка. Политическата деградация се състои в замяната на модела на медийната демокрация с модел на "демокрация чрез социални мрежи". В първия модел гражданите контролират..
"Разместване" е думата на годината - и в национален, и в глобален план. Това е годината, в която исторически в света имаше най-много избори. И в САЩ, и в Европа, а в България сме вече рекордьори по размествания, коментира "Точно днес" полигологът д-р Теодор Славев. "Ако погледнем през последните 3 години и половина, българските избиратели избираха..