Началникът на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение към УМБАЛ „Свети Георги“ професор Чавдар Стефанов гостува тази седмица в „Добро утро, ден!“. Денят на професор Стефанов започва в 6 часа и често работните му ангажименти продължават до късно вечерта. Задължително обаче денят му завършва с партия шах. Ръководената от него клиника поема и най-голямата тежест по време на всички ковид вълни.
Какво е да водиш трудната битка с времето и смъртта, а също и да се посветиш изцяло на лекарската професия? Каква е цената и какво е удовлетворението?
Професор Стефанов признава, че по време на ковид вълните положението в клиниката е било изключително тежко, тъй като на ден са умирали по няколко души, а други са чакали ред да бъдат приети. Всичко това оставя траен отпечатък върху него и колегите му. Смята, че няма по-вълнуваща емоция от тази, когато видиш оздравял пациент.
„Всеки ден е хубав. Но най-хубав е, когато разбереш, че пациентът, в който си вложил много усилия, вече е по-добре и ще преживее. Това наистина доставя удоволствие. По-хубаво е само, когато видиш този човек на вратата на клиниката и не го познаеш, защото той е облечен цивилно, ходи и се усмихва, а ние не сме свикнали така да го гледаме. Не може да бъде описана тази емоция с една дума“, казва професор Чавдар Стефанов.
Често няма време за своите близки и приятели. Допълва, че никога не се е колебал за своя професионален избор. И не съжалява за него.
„Баща ми, Бог да го прости, беше лекар. Брат ми също е лекар. Бях съвсем малко дете, когато реших да стана лекар. По времето, когато моите приятелчета искаха да стават космонавти и боклукчии, аз бях решил да стана лекар“, споделя професор Стефанов.
За себе си казва, че е реалист и никога не си поставя пълно шест. Но не пропуска да отбележи, че е удоволствие да поставя шестици на студентите, когато те ги заслужават. В кабинета си е поставил два портрета - на Левски и Джон Ленън, които го вдъхновяват.
Професор Чавдар Стефанов можете да слушате в „Добро утро, ден!“ всяка делнична сутрин от 7.30 часа, а цялото интервю на Антония Попова с него - в събота, след новините в 7 часа.
Премиерският гамбит на политическата шахматна дъска доведе играта за парламентарно мнозинство до патова ситуация. Шест дни след първото заседание на НС всички са губещи и все по-трудно става да бъде произведено реално прагматично политическо действие. Минутите за поредно задвижване на политическите процеси за преодоляване на разнопосочните..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се отказва да бъде премиер за 4-ти път, а когато партията получи първия мандат за съставяне на правителство, веднага ще го върне. Това стана ясно на извънредна пресконференция на партията. Ще „отпуши ли“ това политическата ситуация у нас и ще заработи ли парламентът, питаме политолога и преподавател в НБУ Любомир..
Психологът Димитър Драганов разглежда темата за нарцисизма, в новата си книга „Красивото чудовище“. Очаквайте след 14 часа, разговора ни с него. В рубриката „Актуален въпрос“ говорим за дългоочакваната самостоятелна изложба на Мария Астаджова, „Деконструкция на чувствата“, в галерия „Лабиринт“. Откриването е на 29 ноември. Очаквайте и..
За цената на водата . Ще разговаряме с изпълнителния директор на ВиК Пловдив инж. Антон Гълъбов с въпроса на какво сe основава и как ще подобри услугата предлаганото увеличене за догодина с 4%. За политическата безизходица . Анализът на поведението на партиите в НС ще е на Татяна Буруджиева. За здравната профилактика. Министерството на..
Половин месец пожарът в депото за утайки край Катуница обгазяваше периодично селото, близките населени места и югоизточните райони на Пловдив. За щастие огънят е ликвидиран напълно, но проблемът с рекултивацията на бившето хвостохранилище остава. От 2018 година проект за рекултивация има, но финансиране за него така и не е намерено. Общинската..