Началникът на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение към УМБАЛ „Свети Георги“ професор Чавдар Стефанов гостува тази седмица в „Добро утро, ден!“. Денят на професор Стефанов започва в 6 часа и често работните му ангажименти продължават до късно вечерта. Задължително обаче денят му завършва с партия шах. Ръководената от него клиника поема и най-голямата тежест по време на всички ковид вълни.
Какво е да водиш трудната битка с времето и смъртта, а също и да се посветиш изцяло на лекарската професия? Каква е цената и какво е удовлетворението?
Професор Стефанов признава, че по време на ковид вълните положението в клиниката е било изключително тежко, тъй като на ден са умирали по няколко души, а други са чакали ред да бъдат приети. Всичко това оставя траен отпечатък върху него и колегите му. Смята, че няма по-вълнуваща емоция от тази, когато видиш оздравял пациент.
„Всеки ден е хубав. Но най-хубав е, когато разбереш, че пациентът, в който си вложил много усилия, вече е по-добре и ще преживее. Това наистина доставя удоволствие. По-хубаво е само, когато видиш този човек на вратата на клиниката и не го познаеш, защото той е облечен цивилно, ходи и се усмихва, а ние не сме свикнали така да го гледаме. Не може да бъде описана тази емоция с една дума“, казва професор Чавдар Стефанов.
Често няма време за своите близки и приятели. Допълва, че никога не се е колебал за своя професионален избор. И не съжалява за него.
„Баща ми, Бог да го прости, беше лекар. Брат ми също е лекар. Бях съвсем малко дете, когато реших да стана лекар. По времето, когато моите приятелчета искаха да стават космонавти и боклукчии, аз бях решил да стана лекар“, споделя професор Стефанов.
За себе си казва, че е реалист и никога не си поставя пълно шест. Но не пропуска да отбележи, че е удоволствие да поставя шестици на студентите, когато те ги заслужават. В кабинета си е поставил два портрета - на Левски и Джон Ленън, които го вдъхновяват.
Професор Чавдар Стефанов можете да слушате в „Добро утро, ден!“ всяка делнична сутрин от 7.30 часа, а цялото интервю на Антония Попова с него - в събота, след новините в 7 часа.
"Стени" - така нарекоха първия фестивал за европейска солидарност организаторите в София и за разсъждаваха ЩО Е ТОВА ЕВРОПЕЙСКА СОЛИДАРНОСТ. И като как ще се случи когато национализмите и популизмите вече строят нови стени. Когато греховете на ЕВРОПА все още не са забравени, а и различните културни "наследства" трудно предлагат единство...
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
От сряда пловдивските ученици минават на онлайн обучение, което ще продължи пет дни, а след тях идва и междусрочната ваканция. Днешните решения на Областният щаб за грипа обобщава Даниела Добрева. За готовността на ученици и учители да преминат обучението в края на първия срок в електронна среда, точно когато се оформят оценките разговаряме с..
Днес каним всички малчугани да развихрят въображението си и да участват в тематично ателие за оцветяване на водолюбиви птици, риби и други водни обитатели, домакин на което ще бъде Природонаучния музей. Събитието е посветено на Световния ден на влажните зони, който се отбелязва на 2 февруари. През 1971 година в град Рамсар (Иран) се подписва..
Седмицата си отива с нов оптимизъм според Алфа Рисърч - 69% от българите смятат, че по-добрият вариант е, че имаме сформирано правителство. Министрите проведоха първо заседание и стана ясно, че не сме готови за еврозоната. През 2025 - БНР става на 90 години, Радио Пловдив на 70, за мисията да информираме първи, да отстояваме позициите на..