На 19 октомври - Деня на св. Иван Рилски - Чудотворец и преди връчването на Наградата "Лекар на годината" встрани от професионалния празник, за актуалните предизвикателства пред здравната система, заплащането на медиците и цената на клиничните пътеки - председателят на БЛС д-р Иван Маджаров.
"Българският лекар е на европейски ниво. Не така обаче стоят нещата по отношение на материалното състояние и възрастовия състав. Средната възраст на лекарите в България е над 50 години и тази информация я потвърждаваме от няколко години. В регистъра на БЛС лекарите в момента са 32 000, но над 54% от тях са над 50 години, 80% от личните лекари са над 60 години и това означава, че до 5-6 години цели региони ще останат без лекари". Това заяви д-р Иван Маджаров.
Той е категоричен, че сега трябва да бъдат взети спешни мерки и най-късно - до следващата година не само за заплащането на работещите в спешните центрове и в извънболничната и в болничната помощ, но и за начина, по който се обучават още като студенти медиците и договорите, които им се предлагат за финансиране срещу доброволно заявено желание за работа. Тези задачи стоят пред новата власт.
"За съжаление, вероятно ще се стигне до приемане на конюнктурен бюджет от новия Парламент, който аз нямам очакване да бъде обвързан с политики за справяне с кадровата криза, с политики, водещи до подобрение на структурата на здравеопазването. Бюджетът трябва да даде възможност на системата да продължи да функционира, без да въвеждаме нови мерки за справяне с проблемите, но се надявам поне това да свършат", заяви д-р Маджаров.
По думите му, огледало за здравеопазването в страната е спешната медицинска помощ. Тя е като добрата армия за отбраната на държавата или като добре подредената и подготвена структура на МВР.
БЛС предлага 18%-но увеличение на клиничните пътеки, поради възможностите на НЗОК до края на годината. То трябва да бъде факт от 1 септември със задна дата, заяви д-р Маджаров.
От държавна гледна точка е много важно да не бъде допуснато закриване на областна болница, която е единствена за региона - Ловеч, Силистра, Добрич, Смолян и т.н. А там, където те са повече обаче и където населението е осигурено, това не е толкова страшно и не трябва да се преследва спасяването на всяка болница, която си има директор.
Цялото интервю - от звуковия файл:
Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..
Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..
Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години. Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..