Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако не се приеме бюджет, няма да има помощи за бизнеса

Снимка: capital.bg

Служебният финансов министър Росица Велкова обяви днес, че ако до края на годината не се вземе нов дълг, фискалният резерв силно ще намалее, а служебното правителство няма да предлага свой бюджет, защото не може да провежда своя политика. 

Задава ли се "затягане на коланите" обсъдиха в разговор за предаването "Ден след ден" Неда Велкова и финансовият анализатор Георги Ангелов.

Той обясни, че ако не се внесе бюджет, през следващата година ще може за всеки месец да се харчат толкова пари, колкото по същото време миналата година. Това ще наложи свиване на разходите, а финансовото дисциплиниране ще бъде тежко и трудно, защото с по-малко пари ще трябва да се покриват по-големи харчове. В този ред на мисли най-разумно би било, ако се приеме бюджет от редовно правителство.

Според него активните обсъждания на бюджета са добър знак, защото по този начин за проблемите се говори, преди да са се превърнали в такива. 

На въпроса вижда ли тематична коалиция "бюджет", той отговори:

"През предишните две години не е имало проблем да се приеме бюджета. В този смисъл може би е притеснително, че партиите намират твърде лесно общ език на темата. Може би затова и служебното правителство дава заявки, че няма да внесе бюджет. Партиите биха могли да приемат такъв, а после служебното правителство ще бъде "между чука и наковалнята" .

Според Ангелов съществен проблем е, че компенсациите за тока за бизнеса са част от тазгодишния бюджет. Ако нищо не се направи, от 1-ви януари изчезват компенсациите, което означава , че токът ще поскъпне. 

Финасовият анализатор обясни, че за тази година, която е най-важна за приемането в Еврозоната, България ще може да изпълни критериите.

Цялото интервю на Неда Велкова с Георги Ангелов, може да чуете в прикачения звуков файл. 

 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гаврил Кръстевич в сянката на Съединението

„И аз съм българин, каквото има да става – да става“. Това са думите на губернатора на Източна Румелия Гаврил Кръстевич, котато е арестуван от четниците съединисти и им предава без всякаква съпротива ключовете на администрацията. Още преди това обаче, предупреден, че се готви преврат, той отказва да вземе превантивни мерки и..

публикувано на 02.09.25 в 11:30

Жалба срещу интегрирания изпит в 7 клас внесе адвокат от Пловдив

Жалба срещу новия формат на НВО за VII клас внесе в Административен съд - София град пловдивският адвокат Снежана Стефанова, родител на седмокласник за учебната 2025/2026 година.  Тя атакува Заповед № РД09-2073 на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. От следващата учебна година изпитите по математика от Националното външно..

обновено на 02.09.25 в 11:15

Над 300 деца от Пловдивско участват в концерта „Гиздава“

Над 300 деца от Пловдив и областта се включват в благотворителния концерт-спектакъл на Деси Добрева „Гиздава“. Градът под тепетата бие всички други по талантливи подрастващи, които ще участват в него. Спектакълът е подкрепен от Нешка Робева, българска състезателка, по-късно треньор по художествена гимнастика и хореограф. На сцената на..

публикувано на 01.09.25 в 15:52

Захари Стоянов и ролята му за Съединението на България

Захари Стоянов – един от строителите на съвременна България, прекарва две години в Пловдив за да подготви този най-български акт – Съединението -  разчупил оковите на несправедливия за нас Берлински конгрес, който разцепи България на поне две части.  Апостол на двата велики родни  подвига – Априлското въстание и Съединението, Захари Стоянов ни..

публикувано на 01.09.25 в 13:52
Иво Инджов

Управляващите остават засега, възможни са избори догодина

Националните въпросителни за новия политически сезон търсят отговори, защото на 3 септември депутатите се връщат в зала. Какви са всички важни акценти за предстоящото развитие на партийните колаборации?  Според политолога доц. Иво Инджов вчерашната визита на председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен  идва в момент, когато..

публикувано на 01.09.25 в 10:30