Служебното правителство внесе в Народното събрание т. нар. "удължен" бюджет 2022 година , което означава, че финансовата рамка, която сме имали в тази, ще продължи да се прилага и през следващата година. Синдикатите се обявиха "против" заради замразяването на доходите и запазване на минималната работна заплата от 710 лева.
За възраженията срещу тази практика и за рисковете, които чакат работещите, разговаря Паолина Комсалова с изпълнителния секретар на КНСБ - Ася Гонева в предаването "Точно днес" .
Според нейните прогнози, имайки предвид политическата ситуация, има сериозен риск в две посоки. От една страна може да се окаже, че това удължаване може да трае достатъчно дълго време, за да се окажем в много тежка ситуация. От друга- в рамките именно на този бюджет могат да бъдат направени големи "бели", като за пореден път е възможно да наблюдаваме предизборно наддаване и не можем да бъдем сигурни, че точно това, което влиза в Парламента с този законопроект, ще излезе в същия вид.
"Това е втора година, която ще започнем без политика по доходите. Вярно е, че има известен ръст в частния сектор, но цялата бюджетна сфера, с изключение на образованието, беше оставена без увеличение на заплатите. Цялата система на бюджетно финансиране не получава нищо. Нашите искания бяха за ръст на минималната заплата до 850 лева, което е 50 % от средната работна заплата за полугодието на 2022 година"- каза Гонева.
Тя смята още, че компенсациите за битовите и небитовите потребители във връзка с цената на електроенергията е трябвало да бъдат обвързани с една дефиниция на енергийна бедност и да се таргетират най-засегнатите групи в обществото. Според Гонева е ясно, че от икономическия успех на предприятията зависят и доходите на хората, но не може държавата да е майка за едни, а мащеха за други и те да не получават никакви компенсации.
"Нашето разочарование е много сериозно и ние ще продължим кампанията си и дори вече сме обявили с колегите от КТ "Подкрепа" национално протестно шествие, което ще проведем на 11-и"- обяви изпълнителният секретаря на КНСБ.
По нейно мнение бюджетните заплати трябва да бъдат увеличени с минимум 13 %.
Цялото интервю на Паолина Комсалова с Ася Гонева чуйте в прикачения звуков файл.
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Кристиян Владов – главен уредник в Природонаучния музей в Пловдив и специалист по приложна хидробиология. Куратор на залите „Риби“ и „Сладководен аквариум“, изследовател на водния свят и участник в експедиции чак до Антарктида. Той е сред участниците в 33 българска експедия до Ледения континет,..
От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти. Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..
Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..
Държавната агенция "Пътна безопасност" е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства. "Имаме закон, а общините като собственик на пътя могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..
„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..