Служебното правителство внесе в Народното събрание т. нар. "удължен" бюджет 2022 година , което означава, че финансовата рамка, която сме имали в тази, ще продължи да се прилага и през следващата година. Синдикатите се обявиха "против" заради замразяването на доходите и запазване на минималната работна заплата от 710 лева.
За възраженията срещу тази практика и за рисковете, които чакат работещите, разговаря Паолина Комсалова с изпълнителния секретар на КНСБ - Ася Гонева в предаването "Точно днес" .
Според нейните прогнози, имайки предвид политическата ситуация, има сериозен риск в две посоки. От една страна може да се окаже, че това удължаване може да трае достатъчно дълго време, за да се окажем в много тежка ситуация. От друга- в рамките именно на този бюджет могат да бъдат направени големи "бели", като за пореден път е възможно да наблюдаваме предизборно наддаване и не можем да бъдем сигурни, че точно това, което влиза в Парламента с този законопроект, ще излезе в същия вид.
"Това е втора година, която ще започнем без политика по доходите. Вярно е, че има известен ръст в частния сектор, но цялата бюджетна сфера, с изключение на образованието, беше оставена без увеличение на заплатите. Цялата система на бюджетно финансиране не получава нищо. Нашите искания бяха за ръст на минималната заплата до 850 лева, което е 50 % от средната работна заплата за полугодието на 2022 година"- каза Гонева.
Тя смята още, че компенсациите за битовите и небитовите потребители във връзка с цената на електроенергията е трябвало да бъдат обвързани с една дефиниция на енергийна бедност и да се таргетират най-засегнатите групи в обществото. Според Гонева е ясно, че от икономическия успех на предприятията зависят и доходите на хората, но не може държавата да е майка за едни, а мащеха за други и те да не получават никакви компенсации.
"Нашето разочарование е много сериозно и ние ще продължим кампанията си и дори вече сме обявили с колегите от КТ "Подкрепа" национално протестно шествие, което ще проведем на 11-и"- обяви изпълнителният секретаря на КНСБ.
По нейно мнение бюджетните заплати трябва да бъдат увеличени с минимум 13 %.
Цялото интервю на Паолина Комсалова с Ася Гонева чуйте в прикачения звуков файл.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..