Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Решението за оръжие за Украйна е по- важно от изпълнението му

Дебатът за това дали да даем оръжия на Украйна се води вече повече от 6 месеца и потъна в  приказки, лозунги, изявления и контраизявления и,  когато след вчерашното решение на НС чух от министъра на отбраната какво НЕ можем да дадем ми стана много тъжно, призна проф. Владимир Чуков, който е експерт по муждународна сигурност.

Причината е, че макар от 30 години да не сме във Варшавския договор, ние продължаваме да имаме онова въоръжение от  времето на моята казарма през 1979 година и да разчитаме на него да ни пази, посочи Чуков и попита риторично "Вие бихте ли се качили да карате 50-60 годишна кола?!"

По думите му все пак самото политическо решение и е по- важно от изпълнението му.

"Военното ведомство играе като втори център на властта и май ще се окаже, че нямаме какво да дадем, но важен е фактът, че сме част от онези 50 държави в света, които помагат на Украйна".

Проф. Чуков изрази възмущение от лъжите и манипулациите, чути по време на дебата в парламента и по медиите. Според него в по- голямата си част това са политически  лозунги,  отвеждащи към предстоящи парламентарни избори. Именно най- екзалтираните днес политици нищо не са направили за българската армия, смята той. 

По думите му най- важното е старото оборудване да отиде на бунището и да се снабдим армията си с модерно въоръжение.

По думите му Русия няма да се откаже от  пътя си към Румънската граница, битката за Херсон е битка за продължаване на войната към Молдова и слава богу, че България е член на НАТО и може да задейства чл. 5 на договора за колективната защита, каза още проф. Чуков. 

Цялото интервю чуйте в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В РСМ няма дебат, а състезание по омраза срещу българите

В кампанията за парламентарните и президентските избори в Република Северна Македония (РСМ) значително място е отделено и на отношенията с България заради готвените промени в конституцията на страната, признаващи българско малцинство. Темата коментира  журналистът и ръководител на агенция БГНЕС Любчо Нешков . "Българските граждани и в най-лошите..

обновено на 19.04.24 в 16:36
Калоян Стайков

Реформите за либерализацията на тока са в омагьосан кръг

Реформата е заложена в П лана за възстановяване устойчивост (ПВУ) , а това беше основното обяснение през миналата есен да се бърза със законодателните промени. Още тогава посочихме, че самият проект на Закон за изменение и допълнение на З акона за енергетиката е само една малка част от реформата. Т огава..

публикувано на 19.04.24 в 16:15

Либерализацията на тока ни освобождава от крепостничество

Народното събрание отново отложи първата стъпка към либерализиране на пазара на ток за битовите потребители . Недостатъчно добре подготвена процедура за промяната и риск от сериозно поскъпване на тока бяха причините, които изтъкнаха от БСП, ГЕРБ, ИТН, след като ПП-ДБ единствени се обявиха против отлагането. Това е страх от несвършената..

публикувано на 19.04.24 в 16:03

Офисът на Dreamix в Пловдив празнува първи рожден ден

Най-бързо растящата софтуерна компания у нас – Dreamix, затвърждава присъствието си в Пловдив и ще отпразнува годишнината от отварянето на офиса си в града. Събитието ще се състои на 19 април с коктейл с начален час 16:30, а локацията е бизнес сграда Регус, Каменица парк, бул. “Източен” 59. Очаква да присъства мениджмънта на компанията, много от..

публикувано на 19.04.24 в 15:58

Румен Радев се опитва да пази страната от конституционни кризи

Поканата на президента Румен Радев за разговор със служебния премиер по предлаганите промени в правителството е съвсем логична, за да се чуят подробно аргумените за тях, каза в предаването "Точно днес" Явор Гечев - съветник на държавния глава и бивш служебен министър на земеделието. Процедурата по назначаване на кабинета също включваше консултации,..

публикувано на 19.04.24 в 11:38