Ваксинационното покритие по задължителния календар в България е спаднало през 2021 г. под 90% за всички ваксини, с изкл. на БЦЖ. Тендеция към спад се наблюдава от 2020 г. Това съобщи в интервю за програма "Точно днес" д-р Момчил Баев, председател на Фондация „Астра Форум“. Организацията е инициатор на първата Национална конференция по ваксинопредотвратими заболявания, която се открива днес в столицата, съвместно с Министерство на здравеопазването и представители на УНИЦЕВ и СЗО в България.
" Първата национална конференция по ваксинопредотвратими заболявания си поставя за цел да събере на едно място медицински специалисти, работата на които е свързана с ваксинопредотвратимите заболявания с представителите на научната общност и отговорните национални и международни институции. Заедно ще търсим причините, ще обсъждаме възможни решения и последващи стъпки. В резултат на обсъжданията по време на конференцията и след дискусия, която ще се проведе в неделя, 13.11.2022 г., ще се изготви декларация, която да даде насока за подобряване на ваксинопрофилактиката в страната", обясни д-р Баев.
Според него целта на тази научна среща е да събере на едно място медицински специалисти, работата на които е свързана с ваксинопредотвратимите заболявания (диагностика, клинични прояви, терапия и специфична профилактика) и с участието на водещи експерти в посочените области, да се проведе професионален научен дебат, фокусиран основно върху необходимостта и възможностите за предпазване на хората от всички възрасти от тези заболявания, за да се подобрят качеството и продължителността на живота, в името на устойчивото развитие на обществото със способите на науката.
Събитието е насочено към общопрактикуващи лекари, педиатри, неонатолози, инфекционисти, епидемиолози, микробиoлози, имунолози, специализанти, докторанти и студенти по медицина.
"Очакваме във форумите да вземат участие присъствено над 150 души, а чрез онлайн излъчване още над 100 медицински специалисти от цялата страна", допълни д-р Баев.
Интервюто с него е в прикачения звуков файл.
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..