Повече от месец след изборите за Парламент, редовно Правителство все още няма, а политическите лидери пресмятат с тезиси на непримиримост или пък изненадващо единомислие, маневрите за извеждане на страната ни от кризата.
Войната в Украйна и непредсказуемите ходове на Кремъл, частичните избори в САЩ, трудният български път към Шенген и дебатът за изпращане на военна помощ за Украйна, са не само тест за издържливостта на обществото ни, но и формулират въпроси, които отнасяме към националната сигурност и готовността на държавата да даде адекватни решения. Коментарът е на експерта по международна сигурност и геополитика проф. Румен Кънчев.
Голяма част от хората, преболедували COVID-19, развиват усложнения, известни като т.нар. „постковид синдром“. Как се диагностицира и лекува постковид синдромът у нас и в другите държави – с хематолога д-р Чавдар Ботев разговаря Елена Крушкова.
В дебютната си книга „(Не)възможната свобода“ кинокритикът д-р Деян Статулов разглежда основните аспекти на идеологическата цензура в българското игрално кино в периода 1948-1989 г. Преди представянето й в литературен клуб „Петното на Роршах“ – разговор за цензурата на седмото изгуство у нас и по света и генезиса и механизмите за контрол в българското кино през тоталитаризма.
Във времето за култура след 9.00 в разговор с автора ще ви поканим на живописната изложба на Иван Милушев в галерия „Възраждане“ в Стария град. Художникът има над 40 самостоятелни изложби и множество общи участия в страната и по света. Работи в областта на живописта, графиката, акварела и илюстрацията.
В Европейския ден на музикотерапията, който се отбелязва от 2014 г. по инициатива на Европейската конфедерация по музикотерапия, за същността на метода и благотворното му влияние върху психиката – с Елена Кумчева – музикотерапевт от Центъра за социална рехабилитация на деца със специални потребности в Пловдив разговаря Христина Йорданова.
Рубриката „Евранет+“ е с фокус смяната на часовото време два пъти годишно и ефекта върху здравето и икономиката.
А в „Добро утро, Ден“ и във вторник оставаме в компанията на пловдивчанина и ръководител на Регионалното представителство на Европейската комисия за Пловдив и областта – Красимир Лойков.
С Теодор Караколев от "Български архитектурен модернизъм", говорим за събитието „Архитектура и история около Цар-Симеоновата градина“, на 15 май. Очаквайте и рубриката „Предразсъдъци и следразсъдъци“, с Жоро Пеев. Кино рубриката ни също е във времето след 14.40 часа. Ще ви разкажем нещо интересно за усещането за щастие и работата на..
Най-важната тема тази седмица е свързана с парите на Пловдив. Как се разпределят те, за какво ще стигнат и в чий джоб ще потънат? Актуални въпроси преди сесията на ОбС в четвъртък, а във второто утро на седмицата търсим отговорите от нашите събеседници: Председателят на Правната комисия в местния парламент Слави Георгиев от групата на ГЕРБ..
Народното събрание очаква президентът Румен Радев да внесе искането си за свикване на референдум за еврото, както и мотивите за него. В същото време премиерът Росен Желязков призова парламента да отхвърли искането. Шокът след изненадващия ход на държавния глава ще коментират днес юристът доц. д-р Димитър Деков от Юридическия факултет на ПУ „Паисий..
Този месец се държи твърде трисмислено сякаш в унисон с международното положение. Май плахо се приближаваме към лятото , но май е рано да се каже категорично, защото минималните прогнзни стойности на градусите май са доста уклончиви и май мокрите синоптични предсказания внезапно се втвърдяват в градушки и то по най- плодородните места. Пловдив май..
На банкнотите евро още от 2013 година има надписи на кирилица. В очакване на доклада през юни, и 12 години по-късно в България е пак актуална темата за референдум - дали искаме, или не да плащаме с единната европейска валута от 2026 година. Политическите нюанси на това решение на президента Радев ще коментираме с доц. Иво Инджов , политолог и..