Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Последствията от ковид ще усетим през следващите години

Снимка: Любо Андреев

Вече е пределно ясно, че постковид синдромът е не по-малко коварен и опасен от самата болест КОВИД-19. Може ли да се лекува и каква профилактика да се направи, за да го избегнем? Как се грижат другите държави за пациенти с постковид? Какви изследвания са необходими, за да се диагностицира? На тези въпроси в програма "Точно днес" отговори хематолога д-р Чавдар Ботев  от Сдружение "Лечение на КОВИД-19 с реконвалесцентна плазма". 

"Още когато говорихме за ковид, ние говорихме също и за тези последствия, които ще настъпят вследствие на това заболяване, а те са доста сериозни. Но има и хубави страни, това са, че се отварят  нови възможности медицината да направи един много голям  скок особено за срани като България. Имам предвид, че специално  микробиологичната диагностика в България е доста изостанала. В целия свят тя се опира на базата на ПСР методи, които са малко по-различни", обясни специалистът.

Според него първият голям проблем като постковид за България е, че ние използваме много антибиотици и имаме много голяма дисбактериоза в  гастроинтестинален трак  и на други места, а това го няма в света.

" За това този проблем като диагностиката изкача още един път на преден план. Какво трябва да направим, за да можем да сме по точни", допълни д-р Ботев. 

Той обясни, че ако се постави правилната диагноза много хора ще се излекуват. По думите му постоковид може да отключи и автоимунните процеси.

" Тук нещата са най-сложни, защото във всеки може да дреме някакво имунно заболяване. Отделно, при самото заболяване от ковид, имаме запушване на малките съдове и това означава, че всеки един орган може да пострада и след това, когато  в този орган има разрушаване и ако има и вирус в него, могат да се развият автоимунни заболявания, които на практика могат да бъдат срещу всяка една част на нашето тяло", разясни д-р Ботев.

Според него във всеки един орган и система има възможност да се получат  усложнения след прекаран ковид и това може би ще е в продължение на години. 

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Румен Борисов и Ураган в работна среда

Не вярвам, че днес хората нямат доброта в сърцата си

Днес в предаването "Вход свободен"  и на територията на редовната ни рубрика "За животните с любов" Ви срещнахме с един човек, който се радва на малките неща в живота, и дори и загубил зрението си, не губи надеждата да посреща всеки един нов ден с усмивка, с вяра и винаги със своя верен приятел... на четири лапи - Ураган! Румен Борисов е незрящ,..

публикувано на 21.05.24 в 17:23

Идеята в Иран е да се сплотят подкрепящите режима

За ситуацията в Близкия изток след смъртта на иранския президент Ибраим  Раиси и издадената заповед за ареста на лидерите на Израел и Хамас – интервю с професор Владимир Чуков. Арабистът подчерта, че всякакви хипотези бяха лансирани след смъртта на иранския президент Ибраим Раиси. „Много, много въпроси бяха зададени в социалните..

публикувано на 21.05.24 в 16:57

Жители на Хвойна се оплакват от шумов терор

Жители на село Хвойна изпратиха петиция до Общинския съвет в Чепеларе и до областния управител на Смолян , в която настояват да се промени Наредба № 1 за опазване на обществения ред, в частта й за нерегламентирания шум. Документът е подписан от 70 живущи в селото, където постоянно живеят около 320 души. Те се оплакват от непрестанен силен..

обновено на 21.05.24 в 14:52

Остаряването е въпрос и на ценностна система

Най-мащабното изследване на български език за последните 20 години по темата за остаряването ще бъде представено днес. Това е книгата на психиатъра д-р Владимир Симов "Остаряването. Психологични, психиатрични и нервнокогнитивни  аспекти", която разглежда промените в поведението с възрастта, някои специфични характерологични изменения, деликатни..

публикувано на 21.05.24 в 10:50

Декарбонизацията е най- голямото предизвикателство пред света

Възможна ли е промишленост c нулеви нетни емисии и ĸaĸ дa бъдe пocтигнaтa? Това е въпросът в подкаста "Европа: Ново поколение" на тема "Отрасли с нулеви емисии и биотехнологии", отправен към експерти в областта на енергетиката и бизнеса. Те обръщат внимание, че преходът на индустрията към нулеви емисии е свързан с радикални промени в производството,..

публикувано на 21.05.24 в 10:23