Предложението е на Пациентски организации "Заедно с теб" след проведени разговори с родители и направен анализ, коментира в програма "Точно днес" председателят на организацията Пенка Георгиева. Тя съобщи, че да се случи това е нужна промяна в Закона за предучилищното и училищното образование.
"За съжаление в момента, както е нормативно уредено, децата с аутизъм не могат да ходят на училище, доста често те биват отблъсквани от ръководството на училищата. Говорим не за тежките форми, а за тези, за които това е добре. Тъй като в закона за хората с увреждания е казано, че екипът на училището преценява какви са нуждите и дали е възможно това дете да ходи в училището", обясни Георгиева.
По думите й "Заедно с теб" ще внесат предложение в МОН в Закона за предучилищното и училищното образование да бъде включена точка, която да казва и описва задълженията, правата и да легитимира личните асистенти да могат да присъстват в час. И това да бъде задължително, да нямат право ръководството на училището да отказват.
"Идеята е тези деца, които не са в най-тежките форми да могат да завършат училище, а някои от тях дори да започнат работа и да бъдат полезни на себе си и на семействата си, а когато един ден техните родители си отидат, да могат се грижат за себе си донякъде", допълни Георгиева.
Тя коментира, че родителите на деца с аутизъм приемат идеята. Много от тях са съгласни да бъдат лични асистенти или имат в семейството си близки хора, с които детето има връзка.
"Личният асистент може да е от семейството, близък приятел или дори и непознат човек, но да познава детето. Важното е да има връзка с детето. И тази връзка да започне да се изгражда преди детето да достигне училищна възраст, за да може, когато е на 7 години и трябва да ходи вече на училище, детето да има изградена връзка с личния асистент - тоест детето да го слуша и да участва с него в учебния процес, допълни Пенка Георгиева.
Повече може да чуете от прикачения звуков файл.
Очакваме с около 20 процента ръст в онлайн продажбата за коледните и новогодишните празници тази година , каза в интервю за Радио Пловдив Жанет Найденова от Българската е-комерс асоциация като отбеляза, че онлайн потребителите уважават и обичат удобството на онлайн търговията. Най-голям процент от българските онлайн купувачи - 95,5% предпочитат..
Бетонният мост ще бъде пуснат за движение най-вероятно в четвъртък или петък, каза Николай Иванов, ръководител на обекта. По думите му, текат довършителни работи по осветлението, предстои да се направи и хоризонталната маркировка. Николай Иванов посочи, че строителите са били силно ограничени от краткия срок за изпълнение-само 6 месеца. Той..
„В общи линии, нещата вървят към четворна коалиция. Но този формат на парламентарно мнозинство, незавизимо как ще го нарекат, обрича нещата, така че дали ще бъде съставено правителство, или не, няма значение. Ние не виждаме сериозна програма, около която да се работи за съставяне на кабинет. Всичко е едно взаимно изнудване. Така, както..
Медиите са една от съставките на демокрацията. Днес те са засенчени от социалните мрежи. Регресът на гражданското общество и срутването на медийната грамотност вървят ръка за ръка. Политическата деградация се състои в замяната на модела на медийната демокрация с модел на "демокрация чрез социални мрежи". В първия модел гражданите контролират..
"Разместване" е думата на годината - и в национален, и в глобален план. Това е годината, в която исторически в света имаше най-много избори. И в САЩ, и в Европа, а в България сме вече рекордьори по размествания, коментира "Точно днес" полигологът д-р Теодор Славев. "Ако погледнем през последните 3 години и половина, българските избиратели избираха..