Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без реформа в МВР ни очаква разпад на държавността

| обновено на 23.11.22 в 12:06

„МВР трябва да бъде дълбоко и качествено реформирано, защото всичко си има граници. Нашето търпение също. Мисля, че някои граници вече бяха преминати и се страхувам, че ако продължим в тази посока в края на пътя ни очаква разпад на държавността. А краят на този път не е далеч за жалост“.

Това коментира Валентин Попов, председател на Синдикалната организация на служителите в МВР, в предаването „Точно днес“ във връзка с защитата на полицаите в контекста на мигрантския натиск и подадените оставки на главния секретар на МВР Петър Тодоров и заместника му.

Валентин Попов е категоричен, че не оставката решава проблема, а упоритата, целенасочена и добре обмислена работа. За целта е нужна политическа воля и консенсус между участващите в управлението и опозицията. Проблем обаче е кризата на доверието между служителите и ръководство на министерството.

„Доверие към политиците сред служителите на МВР вече няма. Твърде много приказки чухме и твърде малко резултати видяхме. Вече очакваме нещо реално и то го очакваме спешно.  

Има нужда от преглед на законодателството, но с това не бива да се бърза“, коментира Попов.

Добави още, че никои от структурата не очаква служебното правителство да направи реформата в МВР, но има други неща, които би могло да свърши. Като пример даде това, че са затрупани с работа с хартиена документация.

„Натискът по границата започна преди 10 г. и е с пикове и спадове. В момента натиска го има, макар и да не е пиков. Ще продължава и да го има.

В същото време митническият служител има право да носи оръжие и в случай на самозащита или на крайна необходимост има право да го използва. За разлика от него полицейският орган може да използва оръжие, само когато това е абсолютно необходимо. Преди няколко години беше въведен този странен термин „абсолютна необходимост“, каза Попов.

Според председателя на Синдикалната организация на служителите в МВР друг сериозен проблем е, че само за 12 години са намалили щата на служителите с една четвърт. Подготовката на служителите също не е такава, каквато трябва да бъде. По думите на Валентин Попов средностатистическият полицаи в най-добрия случай стреля веднъж на месец или на два месеца между 12 и 16 патрона с пистолет Макаров. „Има и случаи това да се случва веднъж годишно“, уточни Попов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50