Световноизвестният аниматор и режисьор Теодор Ушев гостува тази седмица в „Добро утро, ден!“. Той е роден в Кюстендил, понастоящем живее в Канада, но пътят му като творец тръгва от Училището за сценични кадри в Пловдив.
„Тук съм изграден като творец, като личност. Този плам и желание за хулиганство в изкуството, е било родено и конструирано тук. Защото, въпреки, че времената бяха трудни, в училището имаше полъх на свобода. И то идваше най-вече от страхотните преподаватели, които имах там“, каза още творецът.
Теодор Ушев признава, че с всеки негов филм поема предизвикателства, задава въпроси и провокира. Изключение не прави и „φ1.618“ – филм, който събра много положителни отзиви, но и много критика.
Ушев обаче не се притеснява от негативните критики, но не приема да бъдат обиждани актьорите, които участват във филмите му. Казва, че абсолютно всичко, което прави, е провокация.
„Има две Българии. Едната е България - на социалните мрежи, а другата България - България на улицата, на хората, когато общуваме. Тази, която е на социалните мрежи, е изключително жестока – тя те потапя, тя те вкарва в измислени войни, скандали и интриги, в които не си искал да участваш, но тя те влече и е много трудно да излезеш непокътнат и неопетнен. И другата България - тази на общуването ни, на истинското, което все по-малко ни се случва. Тази България е изключително симпатична и достойна“, каза още Ушев.
Световноизвестният творец беше в Пловдив преди дни за среща с младите хора и премиерата на „φ1.618“. Всичко това обаче го върна назад в ученическите години, когато точно в града на тепетата той получава първите професионални уроци по анимация. Не пропуска да отбележи, че в този град има нагласата всичко да се обръща на майтап, да е весело.
„Да се подиграваме на всички и най-вече – на самите себе си. И този филм „φ1.618“ е точно това. Той е подигравка с книгите, които харесвам. Той е подигравка с филмите, които харесвам. Но най-вече – той е подигравка със самия мен“, казва Ушев.
Той смята, че е много тъжно и жалко, ако човек започне да се взима насериозно, затова избягва да го прави.
Цялото интервю на Антония Попова с Теодор Ушев можете да чуете в звуковите файлове.
Тази седмица в „Добро утро, ден!“ ни гостува игуменката на Мулдавския манастир „Света Петка“ над Асеноврад. Тя е единственият засега обитател на манастира, който е създаден още през 14 век. В момента там се извършва голям ремонт, който се очакваше от дълги години, след като през 2010 година част от него пострада при пожар. Сестра Юлита..
Карловските села отново са застрашени от наводнения. Месеци след разрушителната стихия през септември миналата година отново бе обявено бедствено положение за Богдан и Каравелово - с превантивна цел. Сутринта багерите започнаха да премахват наносите от речните корита, а следобед трима министри решиха да проверят на място какво се случва...
За “Думите, които НЕ увреждат”, ще ви разкажем с психолога и психотерапевт Виргиния Василева. Как да говорим за децата със специални потребности без да поставяме етикети и диагнози, к ак да представяме децата с предизвикателства в развитието пред другите деца? Как да обясняваме затрудненията, така че да пазим достойнството на децата? Тези и други..
Пловдив и темата за панаира ще бъде централна за България, ако се явят поканените да бъдат изслушани във временната комисия, която създадоха депутатите в Народното събрание. Целта е бъдат установени всички факти и обстоятелства, свързани с поемането на пълния контрол на МПП от предприемача и почетен консул на Русия в Пловдив Георги Гергов, чрез действия..
Частично бедствено положение обяви кметът на община Карлово за района на селата Богдан и Каравелово. То влиза в сила днес и продължава седмица, а за причините ще говорим с д-р Емил Кабаиванов в началото на програмата. Европейският цифров иновационен хъб „Тракия“ бе представен днес в София с участието на Съюза за стопанска инициатива,..