Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България не реши проблемите с корупцията по високите нива

У нас нито един управляващ не е в затвора за корупция, за разлика от Румъния

Светослав Терзиев
Снимка: БГНЕС

Трудно време и за една от важните за България външнополитически цели - приемането в общността без контрол на вътрешните граници Шенген. Нидерландия - по-категорично, а Австрия - не толкова, вече дадоха знак, че няма да одобрят българската кандидатура на срещата на Съвета на Европейския съюз на 8 декември. 

С журналиста от вестник „Сега“ Светослав Терзиев говорим за адекватната и ефективна българска реакция в тази ситуация. 

Терзиев каза в интервю за програма "Ден след ден": "От 2011 година България има отказ за приемане в Шенген и той не се е променил. Ако има някой изненадан, то това са нашите управляващи, защото те се надяваха, че ще имат компромис."

Национално обединение по повод на Шенген: "Трябва да има реакция по този повод, но като цяло България трябва да свърши някаква работа, като на първо място - да докаже, че е правова държава. Румъния вече доказа, че няма хора над закона. Тези, които са мислили, че са над закона, вече са в затвора, затова за тях членството в Шенген ще е факт."

"У нас нито един управляващ не се е отправил към затвора за корупция, въпреки че държавата има проблем с корупцията на високо равнище. Точно затова предстои отделянето на България от Румъния", каза Терзиев. Той коментира срещата на Румен Радев, утре в Тирана, като каза, че президентът ще се постарае да убеди партньорите ни, че България е бариера срещу миграцията, и че сме страна, на която може да се разчита. "Но, не е това централната тема с незаконната миграция, другата е важната тема, и тя е тази с корупцията по високите етажи", подчерта Терзиев.

Журналистът отбеляза още: "Да, хората бяха на улицата и протестираха срещу корупцията, протестираха срещу Иван Гешев и срещу бившия премиер, но в крайна сметка системата е непоклатима и хората не се интересуват вече от този проблем. Когато 2/3 казват, "не ни интересуват управляващите", то това е най-красноречивата оценка към политиците. Ако хората има за кога ще гласуват, то те ще отидат да гласуват, независимо дали е на хартия или с машина."

Проф. Габровски и ГЕРБ: "Не виждам защо хората ще трябва да харесат един лекар, а не някой друг. Това нищо няма да промени, даже самият Бойко Борисов казваше, че може да вкара и магаре в парламента. Борисов и вчера каза, че той е най-добрият, и той няма намерение да се покае и оттегли. Всичко у нас през последните години се влияе от такива лица. Всъщност те ще ръководят и занапред политиката."

Най-голямата опасност е Румъния да бъде допусната в Шенген, а България – не

„Премиерът на Нидерландия Марк Рюте е прав, че има корупция на границата. Вероятно обаче не е разбрал, че тази корупкция не е за да преминеш нелегално, а напълно легално да преминеш, с всички необходими документи. Просто – някой лев или лея спестява чакането по пунктовете. Има цинизъм и той е от двата бряга на река Дунав“, това каза в интервю за Радио Пловдив кореспондентката на БНР в Русе Ася Пенчева.

Тя разказа, че само вчера през пункт „Дунав мост“ са преминали над 2500 огромни камиона, а задръстванията са непрестанни.

Ася Пенчева обясни, че най-голямата опасност е Румъния да бъде допусната в Шенген, а България – не. В Русе има много фирми на румънци, а също и български в Румъния.

„И това беше идеята на ЕС - абсолютно безпроблемно и безпрепятствено да правим бизнес, да обменяме стоки, а дори и култура. И ако не са тези огромни опашки, това ще се случва с още по-голяма скорост и интензитет“, каза още Ася Пенчева.

Цялото интервю с Ася Пенчева можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Бонус - малус" ще конкурира застрахователите

С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..

публикувано на 28.07.25 в 10:01

Зърнопроизводителите търпят загуби след жътвата

Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..

публикувано на 28.07.25 в 09:14

Безплатно тестват за хепатит В и С всички от 40 до 60 годишни

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли.  Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“.  Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..

публикувано на 28.07.25 в 08:30

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20