Правителството си остана химера. С първия мандат - на ГЕРБ, отхвърлено категорично.
Тежката политическа криза, рамкирана от тежки политически страсти, партийно късогледство и коалиционен далтонизъм едва ли ще надскочи и летвата на втория мандат. Алтернативи засега сякаш няма, а политическият процес е зациклил в спорове за хартиените бюлетини, бюджет, президентско вето и търсене на хора с нов излъскан имидж. Реалността дотук предлага скука.
Под повърхността на времето обаче изглежда по-интересно, както и оттласкването на педи от повърхността на злободневните ни грижи.
В четвъртък в програма „Точно днес“ до 9.30 с все по-обвземащо ни предчувствие за зима, но и за празник в цветовете на надеждата, ще Ви предложим няколко паралелни разказа с нашенски сюжети.
Политическия предоставяме за анализ на политолога д-р Александър Димитров – преподавател в УНСС.
Разговорът за диагнозата на обществото и демонстриращите трайно безсилие елити да се превърнат в държавници през последните две години, ще продължим с писателя, преводач и публицист Бойко Ламбовски. Той е част от престижното жури за Наградата за нова българска проза „Хеликон“, която ще бъде връчена днес.
Разказът на времето с фокус към следите, които то е оставило в Пловдив, ще разчетем с кодовете на археологията, а след това - и на хрониката. Събеседници са археологът и ръководител на екипа, който изследва селищната могила Яса тепе на Брезовско шосе Десислава Давидова. А преди представянето на книгата „Спомен от Пловдив 2“ на дългогодишния изследовател и краевед Мимо Райчев за архитектурата на соца с автора разговаря Стоян Терзиев.
Усещането за Коледните празници ще бъде малко по-близо до нас след откриването на сборната зимна изложба – живопис, графика и скулптура в галерия „Аспект“. Ще я представи галеристката Олга Петрова.
А в „Добро утро, Ден“ и в четвъртък оставаме в компанията на Людмила Сугарева.
Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..
Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..
Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Апостола, прекланяме глави пред делото на най-светлата личност в нашата история! За усещането да носиш Левски в сърцето, във вените ти да тече неговата кръв, да гориш с онзи пламък, с който е горял и той, разказва Христина Богданова - прапраплеменница на Васил Левски. Приликата е повече от поразителна -..
В утрото на 19 февруари продължават възпоменателните прояви в памет на Васил Левски. През последните години годишнината от обесването на Апостола на свободата се чества в два поредни дни, тъй като едни смятат, че по нов стил това е 18-и февруари, а други – 19-и февруари. 152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети...
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна дискусиите за това какво да включва споразумението за мир стигнаха и до най-чувствителната част-възможното изпращане на миротворчески сили в Украйна. Европейските страни реагират противоречиво, а днес българският президент каза, че е категорично против изпращане на български войници в..