В последния работен ден за годината отправяме поглед към празненствата за Нова година, но правим и равносметка за изминалите 12 месеца.
За втора поредна година община Пловдив отмени зарята в новогодишната нощ, но пищни фойерверки и пиратки ще бъдат изстрелвани от балконите. Затова питаме експерти как да използваме безопасно пиротехниката, както и какво да гледаме, когато избираме. Разговорът е с Иван Иванов, управител на фирма за пиротехника.
Краят на годината е време за равносметка, а изминалата 2022 г. беше година на изпитания – политическа и икономически кризи, война между Русия и Украйна, която остави своя отпечатък не само върху двата враждуващи народа, но и върху целия свят.
Как в 21 век се стигна до война в Европа и какви са уроците, които трябва да научим– анализира историкът от Пловдивския университет доц. Димо Чешмеджиев. С него разговаря Паолина Комсалова. И още университетският преподавател коментира и коя е най-подходящата дата за честване на националния празник на България.
Обръщаме поглед и към по-значимите събития в държавата. Започваме с политическата криза, в която е изпаднала страната ни. Психологически подходящи ли са „политиците“ да управляват България и каква диагноза им поставя д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Държавната психиатрична болница „Св. Иван Рилски“, ще разберем от интервюто на Антоанета Петричанска.
За рисковете пред родните компании в условия на войната в Украйна и предшестващия я коронавирус, който сериозно засегна бизнесите, е темата на разговора между Емил Костов и Цветан Симеонов от Българската търговско-промишлена палата.
Как едно природно бедствие – наводнението в Карловско през септември успя да обедини хиляди доброволци разказва Живка Танчева.
Стоян Терзиев пък ни припомня за спектакъла на Кукления театър по една история на Джани Родари, в която лъжата е главно действащо лице.
Бъдете с Радио Пловдив и празничния формат на предаването "Точно днес". Започваме след новините в 7:00 и сме до 9:30 часа.
Във понеделник сутрин и все още с празнично настроение, говорим за образование,здравеопазване и изкуство. Даваме думата на младите хора, за да разкажат какво ги тревожи и какви са проблемите, които трябва да се решат за да останат да живеят и работят в страната си. Говорят студентите по медицина, които излизат на протест в шест града - Пловдив, София,..
Часове след Денят на славянската просвета и култура Ви разказваме за формата "Буквоплет". Какво представлява, как се провежда и защо е толкова любимо на децата състезанието по правопис ще попитаме организатора Силвана Джамбазова. Тя ще бъде наш гост заедно с децата финалисти в приключилия само преди седмица последен етап на формата, провел се във Велико..
Тази неделя говорим за глаголицата, с Нора Пенева. Тя е писател, вдъхновител, изследовател. Нейни са книгите „Буки“ и „Глаголически именник и нумерология“. Очаквайте и астробюлетина за юни, със Стефи Недевска. Очакванията ни за нещата, по-често, са някак по-сладки и свежи от реалността на изживяването. Но, този юни ще бъде..
В навечерието сме на най- светлия и най- безспорен български празник – 24-ти май! Честването му тази година съвпада с 1170-та годишнина от създаването на славянска писменост и 1160 години от приемането на християнството. За двете годишнини и за избора, който България прави преди 12 века ще ни припомни проф. Христо Матанов. Ще..
Всяка година по това време в страната започва абитуриентската треска. Родителите ритуално изпращат неусетно порасналите си деца в света на реалния живот, а те посрещат събитието , възторжено броейки до 12, поели за бала, след който се очаква да станат самостоятелни хора. Всички по реда си сме минали по този път, пълни с надежди и мечти за..