Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Укрепителната система на средновековния Филипопол

| обновено на 02.01.23 в 11:59

Средновековният Филипопол (Пловдив) наследява  укрепителната  система  от  I – VI век. Тя е изградена поетапно, като в крайния си вид се състои от три пояса. Първият обхваща  високата  част на Трихълмието, който се състои от три свързани хълма – Небет тепе, Таксим тепе и Джамбаз тепе. Тази стена загражда площ от 82,5 дка, разказа пред Радио Пловдив доц. д-р Камен Станев, от Кирило-Методиевския научен център към Българска академия на науките. 

Съвсем наскоро излезе неговото изследване "Укрепителната система на средновековния Филипопол" в поредицата "Приноси към българската археология" на НАИМ на БАН. Изданието представя изследвания по средновековна археология, рецензии и отзиви.

Вторият пояс обхваща територията между Трихълмието и билото на Сахат тепе и защитава площ от 106 дка. Третият пояс обхваща равнинната територия южно от Трихълмието и Сахат  тепе, както и източния  склон  на Трихълмието и равнината източно от него.

Въпреки че укрепителната система на Филипопол, включително и в периода на Средновековието, е била обект на редица изследвания, все още има редица неизяснени въпроси. Изследването е свързано с редица проблеми. На първо място, античният и средновековният град попадат в самия  център на съвременния Пловдив, което силно ограничава  възможностите за археологически проучвания само в рамките на терени, предвидени  за  ново строителство. Тази територия е активно обитавана през XV – XX в., в резултат на което археологическите пластове и структури са силно нарушени от различни вкопавания. 

Камен Станев разказа още в интервюто, че през 1205 г. цар Калоян не само разрушил града, но отвел населението му на север от Стара планина. В резултат на това, през XIII – XIV в. обитаваната територия рязко намаляла, като обхващала Трихълмието и изолирани махали в ранината. Това означава, че отпаднала нуждата от поддържката на стената в равнината, ключови части от която били целенасочено разрушени през 1205 г. 

Камен Станев разказа още, че му предстои да опише нови проучвания от спасителни разкопки в Пловдив, които са от римско време – I-II век до ранното Средновековие.

Може да чуете повече от двата звукови файла по темата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04

За баланс при план-приема в 8 клас настоява Областната управа

Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..

публикувано на 09.01.25 в 14:28
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09

Благотворителен концерт събира средства за дете с ДЦП

Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..

публикувано на 09.01.25 в 07:50